Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś logopeda? Jak wyleczyć reranie? Jest dość transparentne, ale istnieje. Polega bardziej na tym, że "w biegu" nie potrafię wymówić R. Język bardziej się układa, jakbym chciał powiedzieć angielskie this. Gdy stanę i powiem R, jest drżące, ale nienaturalne. Jak temu zaradzić?

#logopeda #reranie #kiciochpyta
  • 20
  • Odpowiedz
@japer: ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia, usprawnianie języka, uświadomienie sobie właściwego miejsca artykulacji, sprawdzenie czy wędzidełko podjęzykowe nie jest za krótkie. najlepiej robić to w porozumieniu z kompetentnym logopedą
  • Odpowiedz
@Infrass: zazwyczaj rotacyzm eliminuje się u dzieci max 6 letnich, więc takiemu dzieciaczkowi nie zaleciłabym TAKICH ćwiczeń, ale dorosłemu facetowi... ( ͡° ͜ʖ ͡°) może też jeść jogurty bez użycia łyżeczki
@Bladi89: A starałeś się coś z tym robić? Jakaś terapia?
  • Odpowiedz
@japer: Przez bardzo długi czas miałem problem z mówieniem R. Cała podstawówka, gimbaza, liceum miałem ogromny problem, oczywiście znajomi nie pomagali, "powiedz to, powiedz tamto...", ogólnie pewność siebie spadła poniżej dna i w ogóle to nauczyłem się bardzo dobrze wielu synonimów, które pozwalały mi uniknąć R. Ale jak zmieniłem środowisko, tj, wyjechałem na studia i wiedziałem, że nikt już ze mnie nie pociśnie beki... nauczyłem się mówić R :D, nie
  • Odpowiedz
@japer: w dziecinstwie moje R bylo praktycznie zawsze jak angielskie "this", przez co nikt mnie nie rozumial i latwo mnie to flustrowalo. Ale zaczalem mowic takie "eR" amerykańskie bez drżenia języka. W przeciagu 6 miesięcy nauczylem sie mowic poprawne R. Jak chcesz sie dowiedziec szczegolow, to pisz pw(chociazby jak powiedziec to eR)
  • Odpowiedz