Wpis z mikrobloga

#budownictwo #architektura
Bryłą roku 2014 w głosowaniu na portalu bryla.pl została filharmonia w #szczecin

http://www.bryla.pl/bryla/56,85301,17545866,BRYLA_ROKU_2014_stoi_w_Szczecinie___WYNIKI_GLOSOWANIA_.html

Inauguracja nowej siedziby Filharmonii w Szczecinie była jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń architektonicznych w kraju. Wystarczyło kilka miesięcy, by budynek pojawił się w największych branżowych pismach i stronach internetowych z całego świata. To także pierwszy polski budynek, który znalazł się w ścisłym finale Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa ven der Rohe.

http://bi.gazeta.pl/im/0b/d3/10/z17644811Q,Filharmonia-w-Szczecinie---sala-symfoniczna.jpg

Moim zdaniem na uwagę zasługuje również projekt zwykłej-niezwykłej termomodernizacji bloku na os. Chrobrego w #poznan, która zajęła 4. miejsce.

Bloki z osiedla Bolesława Chrobrego w Poznaniu wyróżniały się okładziną z niewielkich, ceramicznych płytek. Niestety ze względu na zbyt duży koszt, mozaiki tej nie udało się uratować. Architekci z pracowni Ultra Architects postanowili zaznaczyć jej historyczną obecność w inny sposób. Pierwszym elementem, który nawiązuje do tej mozaiki jest czcionka, którą wykorzystano do zapisania adresu budynku. Drugim elementem są nowe balustrady balkonów. Ich frontową część zdobi biała mozaika. Inspiracją do jej powstania był polski malarz z końca XX wieku - Ryszard Winiarski.

Winiarski łączył świat sztuki z nauką. Do malowania obrazów wykorzystywał teorie przypadku i gier czy statystykę. Na przykład, zagruntowane na biało płótno dzielił na równe pola, a następnie, rzucając kostką, wypełniał je farbą. Jeśli wylosowana liczba była parzysta - czarną, a jeśli nieparzysta - pozostawiał pole puste - opisują architekci.

Projektanci zaproponowali taką metodę mieszkańcom. Ci zgodzili się na spotkanie i rzucając kostką do gry sami opracowali wzór mozaiki. Przykład poznańskiej termomodernizacji cieszy. Okazuje się, że opracowując wygląd budynku można z powodzeniem nawiązać współpracę architektów, mieszkańców i spółdzielni osiedla.

http://ultra-architects.pl/wp-content/uploads/ultra-architects-boleslawa-chrobrego-27_05-1280x853.jpg
http://ultra-architects.pl/wp-content/uploads/ultra-architects-boleslawa-chrobrego-27_04-1280x901.jpg
http://ultra-architects.pl/wp-content/uploads/ultra-architects-boleslawa-chrobrego-27_06-1280x1919.jpg
Pobierz flager - #budownictwo #architektura
Bryłą roku 2014 w głosowaniu na portalu bryla.pl...
źródło: comment_y7BpbXBfOVaWJpZk5bK9ifYKyOVkldf5.jpg
  • 10
@flager: filharmonia stała się teraz ulubionym miejscem zdjęć dla młodych par. Te złote, kręcone schody nęcą, oj nęcą. A tak w ogóle to bardzo się cieszę, że wygrał budynek ze Szczecina - najwyższy czas, aby Szczecin zaczął się pojawiać w taki h konkursach!
@flager: a najsmieszniejsze jest to, ze ludzie narzekaja i mowia, ze filharmonia jest brzydka i wstyd dla Szczecina. Ja bylem ostatnio, robi wrazenie. Nie wyglada jak z blachy falistej (to porownanie moim zdaniem jest na sile). A podswietlona wyglada naprawde super. Wystarczy wejsc na MM Szczecin i poczytac komentarze pelne zolci. Czego Ci ludzie chca? Eh.
Równie ciekawa jest pozycja 2. czyli przekształcenie dworca w Rumi w coś więcej niż zwykły punkt obsługi podróżnych.

Tym co wyróżnia dworzec spośród innych, podobnych obiektów w kraju jest to, co znalazło się w środku. W Rumi postanowiono, że zamiast handlu powstanie tu przestrzeń dla mieszkańców. Tzw. "Stacja Kultury" zajęła aż 80 % wyremontowanego dworca i zachęca nowoczesnym wystrojem według projektu pracowni Sikora Wnętrza.

W środku mieszkańcy mogą korzystać z czytelni, kawiarni,
Moim zdaniem na uwagę zasługuje również projekt zwykłej-niezwykłej termomodernizacji bloku na os. Chrobrego w #poznan, która zajęła 4. miejsce.


@flager: Świetne, powinno dostać jakieś dodatkowe wyróżnienie, poza rankingiem, jako przykład że styropian i pastelowe kolore, lub o zgrozo coś jak w moich rodzimych Skierniewicach to nie jedyne wyjście
http://d.naszemiasto.pl/k/r/4b/f1/522d736671b6d_g1.jpg

Za to nie rozumiem kompletnie co robi to w rankingu
http://www.bryla.pl/bryla/56,85301,17545866,Warszawa__osiedle_komunalne__267_glosow,,10.html
Na siłę coś z Warszawy dodali? :P
@flager: już nawet nie o to chodzi - tego typu osiedla powstają w każdym większym mieście, nie jest to nic specjalnego co zasługuje na uwzględnie w rankingu.
lokalny patriotyzm motzno :)
@Dabrus żółć się leje, bo forma nie historyzująca i bez gzymsików i jakieś to do niczego nie podobne :P. A i w środowisku, no, odbiega trochę od tego co było prezentowane na wizualizacjach, które wygrały konkurs. Wnętrza natomiast są bezbłędne. Bardzo mnie cieszy fakt, że przynajmniej w środku optymalizacja nie wygrała z wizją.
Za to nie rozumiem kompletnie co robi to w rankingu


@Radus: Bo to niespotykane rozwiązanie, 99% osiedli komunalnych to betonowe pudełka.

nieodpowiednio dodane kolory balkonów do ceglanej elewacji.


@flager: imho to była akurat świetna decyzja, bo znacznie ożywiają bryłę. Podobnie, jak te balkony w poznańskim bloku z konkursu.
@Radus: Rzeczywiście ciekawe to na Ursynowie. W sumie to muszę ci przyznać rację, że nie jest to najlepszy kandydat, ale widocznie nic lepszego nie mieli, albo tak jak ktoś napisał wyżej, coś z Wawy na siłę chcieli wcisnąć xd