Wpis z mikrobloga

@l33ch86: Płacisz podatki i jesteś na emergency tax code - co jest większa stawką. Gdy dostaniesz od pracodawcy do wypelnia p45 dostajesz taxcode. Jeśli popracujesz tylko 3 miechy to na lajcie dobijasz do kwoty wolnej od podatku i na 4 miesiąc zwrócą Ci podatek.
@l33ch86: nie wiem skąd ludzie biorą te 3msc bez podatków, ale to chyba jakieś dziwne sprawy z agencjami.
Normalnie sytuacja jest prosta - nie masz ninu = masz tymczasowy = płacisz pełen podatek.
Dostajesz nin - składasz P46 razem z pracodawcą, informując że to Twoja jedyna praca i nadają Ci kod podatkowy 1000L (w roku 14/15, 1000l = 10000f wolnych od podatku) i tyle.
@owcaboski: Co Ty wypisujesz za glupoty? Jakie p45 do wypelnienia ;-D Dawno takich bzdur nie widzialem tutaj.

@l33ch86: Jesli Twoj pracodawca dopelnil formalnosci a obecna praca jest Twoja pierwsza w UK w ciagu ostatnich 6 miesiecy to przez trzy pierwsze miesiace nie powinienes miec zabieranego podatku - takie ulatwienie dla rozpoczynajacych prace.

@BlackTabby: @Wapniak: NIN nie ma nic do rzeczy, ludzie. NIN Cie tylko identyfikuje w HMRC. Bez
@Wapniak: @niemenel: to ja się podepnę, bo pierwsza wypłata przede mną :) Rozumiem, że mój pracodawca z racji, że jest moim jedynym, ma prawo do obliczenia mojego podatku biorąc pod uwagę personal allowance i podatek zaczynam płacić dopiero w momencie, gdy zarobię ponad 10k, a pierwsze wypłaty dostaję w wysokości brutto? Czy może bez względu na wszystko pracodawca płaci "ryczałt" jak w Polsce i trzeba się z kwoty wolnej rozliczać
@Wapniak: No nie to samo. Nie masz racji ani troche, przeczytaj dokladnie teraz to:

Posiadanie NINu lub jego brak nie wplywa w zaden sposob na TAX Code. Jak napisalem wyzej, National Insurance Nuimber jest numerem identyfikujacym cie w systemie podatkowym UK, zas Twoj TAX Code okresla, ile podatku placisz z uwzglednieniem twojego "personal allowance", ktore wynika z form p46 lub p45. CZYLY: Wypelniajac p46 dajesz HMRC wiedze na temat twoich "personal
nie pracodawca cie rozlicza, tylko HMRC


@niemenel: Jak to, to HMRC mówi pracodawcy ile ma za mnie zapłacić?
P.S.
P46 już nie funkcjonuje :) Jak nie masz P45, wypełnia się formularz z podstawowymi danymi i na jego podstawie przydzielają Ci TAX Code. Ale na ile ten nowy formularz różni się od P46, to nie wiem.