Wpis z mikrobloga

@AstroMat: uważasz, ze facet będzie sie wpatrywał w #!$%@? słońce, aż mu wypali oczy? Zastanów sie. Nie wiem, nie mam lunety. Mowię jak ja oglądam i wiem, ze to sie sprawdza. Poza tym dla wiesz, jak działa szybka spawalnicza?
@contraband: chłopie naucz się czytać ze zrozumieniem... Zrozum, że wystarczy sekunda, aby stracić wzrok. Taka metoda o jakiej ty mówisz sprawdza się podczas obserwacji gołym okiem. Widzę, że nie rozumiesz jak działa soczewka + światło słoneczne. W takim razie weź lupę w słoneczny dzień i próbuj nią zapalić papier, chyba wiesz co się stanie... Teraz pomnóż to razy kilkadziesiąt i zamiast papieru podstaw oko. Chyba @Al_Ganonim musi się wypowiedzieć, bo nie
@AstroMat: @contraband:
Szklana płytka spawalnicza jest dobra wyłącznie do obserwacji wizualnych, ale nie ryzykowałbym obserwacji z użyciem teleskopu. Płyta szklana obcina poziom światła, owszem, ale robi to gorzej od filtru Baadera. Dobierzesz zły filtr i po oku. To już nawet nie chodzi o natychmiastowe uszkodzenie wzroku, ale o długoterminowe straty w siatkówce. Jeśli się próbuje zamontować płytę spawalniczą przed mały teleskop lub przed małą lornetkę, to robi się to na
@contraband: ale to nie ma znaczenia. Proponuję najpierw poczytać, posiąść wiedzę na jakiś temat zanim coś zaczniesz komuś doradzać Bo wypowiadasz się w materii, o której w ogóle nie masz pojęcia tylko piszesz "bo tak ci się wydaje". Ach ci niektórzy Wykopowi "specjaliści "...
@kajt: Trochę dziwne, że na aukcji nie ma podanego typu tej folii... Ale jeśli wierzyć sprzedawcy, to tak, możesz ją użyć. Pamiętaj, że musisz sprawdzić milion razy, czy filtr idealnie i bardzo mocno przylega do obiektywów. Odrobina światła dostanie się obok filtru (np wiatr dmuchnie) i po oczach. No i nie ma montowania filtru między okiem a lornetą. Tylko przed lornetką. Według schematu:

fitr ---- lornetka ---- oko
Widzę, że nie rozumiesz jak działa soczewka + światło słoneczne. W takim razie weź lupę w słoneczny dzień i próbuj nią zapalić papier, chyba wiesz co się stanie...


@AstroMat: Ekhm... tak, tylko że jak obserwujesz słońce przez lunetę to siatkówka oka NIE jest w odległości ogniskowej od soczewki (a przy zapalaniu kartki lupą tak musi być, żeby promienie skupiły się w jednym punkcie), bo gdyby tak było, to widziałbyś (a właściwie
@raj: OMG kolejny znawca :o... W obrazie otrzymywanym przez teleskop właśnie chodzi o to aby światło skupilło się w jednym punkcie. Jeżeli mówimy o refraktorze to jeżeli światło w teleskopie tej konstrukcji nie będzie padać w jednym punkcie wtedy występuje aberracja chromatyczna...
@AstroMat: Kolego, jestem fizykiem - optykiem z wykształcenia :)
Mówimy o dwóch róznych rzeczach. Światło wychodzące z jednego punktu ma się skupiać w jednym punkcie, i jeżeli tak nie jest występują aberracje. Ale obraz optyczny - czy to rzeczywisty, czy pozorny - może powstac tylko wtedy, kiedy promienie z różnych punktów przedmiotu obserwacji skupiają się w róznych punktach płaszczyzny obrazu. Inaczej - gdyby wszystkie skupiały się w jednym punkcie -
raj - @AstroMat: Kolego, jestem fizykiem - optykiem z wykształcenia :)
Mówimy o dwóc...

źródło: comment_edJwInOS5U9rjwbB5PEue9pjmj9QSj3z.jpg

Pobierz