Wpis z mikrobloga

Zależy jaki dostaniesz kontrast i ile tego będzie. Takie nudności to raczej skrajna reakcja, większość ludzi po badaniu ma co najwyżej inne odczuwanie temperatury (uczucie ciepła). A możliwe, nie poczujesz absolutnie nic, tak jak ja po TK, choć obawy miałem podobne do Twoich...
@wujeklistonosza: Nigdy nie miałem z kontrastem i tak jak piszą poprzednicy, bez kontrastu zero skutków ubocznych.
Tu masz sto tysięcy lepsze odpowiedzi niż na wykopie.
https://portal.abczdrowie.pl/pytania/tomografia-z-kontrastem-skutki-uboczne-badania

Witam serdecznie!

Najczęściej stosowanymi substancjami kontrastującymi są preparaty jodowe mogące dawać różnorodne działania niepożądane. Najczęściej spotykane to wysypka, świąd, pokrzywka i inne zmiany skórne. Najbardziej jednak obawiamy się powikłań ze strony nerek, w tym ostrej niewydolności nerek.

Zalecane wypicie dużej ilości wody ma na celu
aha czyli to od kontrastu zależy. A zawsze robią ten kontrast?


@wujeklistonosza: Zależy co chcą zobaczyć w badaniu. Jeśli np. ukrwienie, szczelność naczyń krwionośnych, to bez kontrastu ni hu-hu. Na przykład TK głowy bez kontrastu nie ma większego sensu, chyba, że szukasz tam jakichś metalowych odłamków albo biochipa ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale wtedy prwdpdbnie wystarczyłoby zwykłe RTG