Wpis z mikrobloga

[ #mac #macbook #osx #superduper ]

Chcę wymienić dysk SSD w macbooku na większy, przenosząc jednocześnie wszystkie dane - tak żeby odpalić obecny system z nowego dysku. Wszystko byłoby proste, gdybym mógł podłączyć oba dyski obok siebie - ostatnim razem, przenosząc się z HDD na SSD miałem je podłączone jednocześnie, odpaliłem system z HDD, przez SuperDuper zrobiłem kopię działającego systemu na drugi dysk i uruchomiłem z niego komputer.

Teraz nie mam takiej możliwości (albo raczej, nie chce mi się dobierać do optibay i podmieniać dyski 2 razy), potrzebuję więc jakoś zrobić obraz, odpiąć stary dysk, odpalić instalator OSX i załadować obraz na nowy. SuperDuper ma co prawda opcję tworzenia obrazku z aktualnie działającego systemu, ale wysypuje się to na ostatnim kroku, weryfikacji, bez żadnego sensownego komunikatu o błędzie. Plik .dmg z obrazem się tworzy, ale nie da się z niego zrobić restore. Wygooglowałem więc, że można odpalić system z recovery i przez disk utility utworzyć obraz. Disk utility najpierw weryfikuje dysk, tworzy obraz i niby wszystko ok. Zamieniam dyski, odpalam restore, znowu weryfikacja ok, potem przez pół godziny restore kopiuje pliki, na koniec weryfikuje i: Could not restore - Input/output error :s Szukanie przyczyn problemu w sieci nie ma zbytniego sensu, bo 90% odpowiedzi, to rzekomo uszkodzona partycja. Problem w tym, że piszę właśnie z systemu odpalonego z tego dysku, więc na moje oko zbytnio uszkodzona ona nie jest. Próbowałem robić Repair Disk i Repair Disk Permissions.

Robił ktoś coś takiego? Jakieś protipy? Żeby jeszcze te adaptery sata/firewire nie były takie drogie, to kupiłbym coś takiego. Ale wydawać przeszło 50 zł, żeby z niego później raz skorzystać mi się nie uśmiecha.

Tak, wiem, że powinienem kupić nowy komputer zamiast wymieniać dysk.
  • 4
@SUQ-MADIQ: o Time Machine mówisz? A to skopiuje mi wszystko, włącznie np. z programami zainstalowanymi przez homebrew? Mam dużo takich udziwnień w systemie pokonfigurowanych, jakieś symlinki na zewnętrzny hdd i właśnie dlatego kombinowałem z obrazem, żeby nie konfigurować tego na nowo.