Wpis z mikrobloga

Sonda New Horizons powoli, lecz nieubłaganie zbliża się do systemu Plutona. W tej chwili znajduje się jakieś 170 milionów kilometrów od niego i wykonuje pierwsze, nawigacyjne zdjęcia. Naukowcy z NASA postanowili wykorzystać tę możliwość i w 85 rocznicę odkrycia tej planety karłowatej wykonać sekwencję zdjęć, pokazującą nie tylko ją, ale i jej mniejsze, odkryte stosunkowo niedawno księżyce – Nixa i Hydrę.

Na animacji przygotowanej przez Amerykanów Pluton i Charon zlewają się w jedną plamę światła. Wyraźnie widać jednak, okrążające ten, nazywany niekiedy podwójnym, układ, dwa mniejsze ciała o wciąż nieustalonych rozmiarach szacowanych w przedziale 46-167 kilometrów.

Co ciekawe, uznawanego do niedawna za dziewiątą planetę Układu Słonecznego Plutona obiegają jeszcze co najmniej dwa inne księżyce. Bliższy mu Styx i nieco dalej orbitujący Kerberos mają średnicę rzędu kilkunastu kilometrów. Dodatkowo, z orbitą Plutona jest bardzo mocno powiązany obiekt o nazwie (15810) 1994 JR. Mające 127 kilometrów średnicy ciało jeszcze przez najbliższe 250 tysięcy lat będzie towarzyszyć osobliwemu układowi odkrytemu przez Clyde’a Tombaugha w wędrówce wokół Słońca.

#kosmos #astronomia #fizyka #ciekawostki #piszeestel #wszechswiat #mirkokosmos
E.....l - Sonda New Horizons powoli, lecz nieubłaganie zbliża się do systemu Plutona....

źródło: comment_qu0YUbAEV9A7d2WHfosuBXO6TFSaDcDl.gif

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@jombsik: Wiesz, teoretycznie, gdyby za planety (pomijając słowo "karłowate") uznać Ceres i Plutona, to Pluton faktycznie byłby dziesiąty a w systemie mielibyśmy łącznie kilkanaście takich ciał. Póki co na temat nowych odkryć nic mi nie wiadomo, choć perspektywa istnienia kolejnej planety na obrzeżach Układu Słonecznego jest dla mnie całkiem realna.
  • Odpowiedz