Wpis z mikrobloga

560. Piłka nożna, z meczu Polska - Holandia
- lata 90 - te XX wieku, Polska
- skóra
Ręcznie szyta piłka, ozdobiona czarnym nadrukiem geometrycznym, na łatkach sześciobocznych. Na białych pięciobokach nadruki czerwoną farbą: „100 % / HAND SEWU / MADE IN POLAND / 5 / FOOTBALL”. Na dwóch sąsiadujących białych sześciobokach, nadruk czerwony: „POWER / SPORT” i znaczek firmowy. Na jednym z boków, odręczny napis, niebieskim długopisem: „DLA / PREZYDENTA RP / LECHA WAŁĘSY / Z PODZIĘKOWANIAMI / ZA PATRONAT / UCZESTNICY MECZU / OLDBOJÓW/ POLSKA - HOLANDIA / KONIN, 6.04.1991”. Na łatkach piłki odręczne, nieczytelne podpisy zawodników z trenerem Kazimierzem Górskim na czele.
561. Piłka nożna, niemiecka z nazwą klubu Frankfurt
- lata 90-te XX wieku, Niemcy
- skóra
- 66 cm
Piłka ręcznie szyta, nad nazwą klubu i wytwórni: „EINTRAHT FRNKFURT”, ze znaczkiem (orłem na czarnej łatce, na białym większych wymiarów sześcioboku kółko na czarnym tle z białym orłem). Powyżej nadruk z czerwoną czteroramienną gwiazdką, z czarnym napisem: „DERBY/ STAR / R”. Na białych sześcianikach odręczne podpisy piłkarzy klubu, wykonane czarnym mazakiem.
562. Piłka do footballu amerykańskiego
- lata 90-te XX wieku, USA
- skaj
- 30 x 49 cm
Pamiątka drużyny „Orły Filadelfii” z podpisami zawodników. Owalna piłka, utworzona z czterech, szytych klinów. Na jednym zszyciu sznurowanie do włożenia dętki, na jednym z klinów czarny nadruk z symbolami klubu i napisem: „NFL”, orłem trzymającym piłkę w szponach i napisem: „PHILADELPHIA EAGLES”. Z lewej strony: „SOUVENIR BALL”, a po prawej stronie: „NOT FOR PLAY OR GAME USE”. Na pozostałych kli-nach nadrukowane czarne podpisy członków i zawodników klubu „Orły Filadelfii”.
563. Kij drewniany do palanta
- dł. 45 cm; o najszerszej części 4,5 cm
Na szerszej końcówce kija, nalepka z mapą wyspy, herb prowincji hiszpańskiej z Majorki. Na tle wyspy w pomarańczowym kolorze, obwiedzionej czar-no - niebieską obwódką, litery: „ESTUVE EN / MALLAORCA / Y ME ACORDE / D TI”. Nad nim przybita blaszka mosiężna, z grawerowanym napi-sem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Na części uchwytu wypalone trzy pierścienie oraz zawieszenie sznurkowe.
564. Hełm do footballu amerykańskiego
- lata 90 – te XX wieku, USA
- drut, tworzywo sztuczne
- 30 x 26 x 30 cm
Kask wykonany z mechanicznie tłoczonego tworzywa sztucznego. Z zewnątrz metalowa przyłbica z drutu zabezpieczającego twarz. Na stronie czołowej na białej folii z polichlorku winylu nadruk czerwonymi literami: „RIDDELL”. Na granatowym hełmie powyżej przyklejone białe samoprzylepne literki w napisie: „WALESA”. Od strony uszu czerwono – białe stylizowane literki: „C”. Po prawej stronie karteczka z rozmiarem: „L / 7 1/4 – 7 3/4" . Na potylicy na folii białej z polichlorku winylu powtórzona nazwa firmy czerwonymi literami. Obok po prawej stronie przyklejona karteczka z czarnym nadrukiem: „WARNING / DO NOT STRIKE AN OPPONENT WITH ANY PART OF / THIS HELMET OR FACE MARK. THIS IS A VIOLATION OF / FOOTBALL RULES AND MAY CAUSE YOU TO SUFFER SEVERE / BRAIN OR NECK INJURY, INCLUDING PARALISIS OR DEATH / MAY ALSO OCCUR / ACCIOLENTALLY WHILE PLAYING FOOTBALL / NO HELMET CAN PREVENT ALL SUCH INJURIES / YOU USE THIS HELMET AT YOUR OWN RISK”. Wewnątrz poduszeczki z gąbki umieszczonej w zabezpieczeniach. Przy uszach zapinanie na zatrzaski ułatwiające włożenie hełmu. W środku powtórzona karteczka z rozmiarem i większa kartka z czerwonym nadrukiem producenta: „VSR – 1 / FOOTBALL HELMET / WARNINGS / RIDDELL / PRODUCT CODE 41116” oraz wskazania eksploatacyjne.
565. Bojowy hełm strażacki
- lata 90 – te XX wieku, Polska
- tworzywo sztuczne, metal niklowany
- 38 x 25 x 40 cm
Kask chroniący głowę, wytłoczony z żółtego odpornego na wysoką temperaturę tworzywa sztucznego, z grzebieniem. Czoło chronione metalową niklo-waną, profilowaną blaszką, na której grawerowany napis: „PANU / LECHOWI WAŁĘSIE / PREZYDENTOWI / RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ / STRAŻACY / 19.X.1992”. Pokrętło nad prawym uchem pozwala na opuszczenie okularów ochronnych. Pociągnięcie za przeźroczysty daszek opuszcza ochronną przyłbicę zabezpieczającą oczy, nos i usta. Zastosowana farba na zewnątrz przyłbicy chroni oczy i twarz przed blaskiem ognia, a od środka po-zwala bezpiecznie spoglądać. Poniżej pasek mocujący hełm z regulacją i ochroną skórzaną na brodę. Na potylicy fartuch ochronny na kark z zewnątrz ze srebrzystego materiału, od środka z czarnej bawełny. Na powierzchni kasku, poniżej uszu naklejone czarne literki z nazwą firmy: „DRAGER”. W środku hełmu amortyzatory obciągnięte skórą z siatką bawełnianą ułatwiającą wentylację. Na skórzanym pasie nadruk białą farbą: „D / G / R 52147 53 – 57”.
566. Hełm do pracy w hałasie
- lata 90 – te XX wieku, Anglia
- polichlorek winylu
- 24 x 25 x 28,5 cm
Kask ochronny z tłoczonego, białego polichlorku winylu, pokryty złotym lakierem. Wyprofilowany od góry w kształcie rozdzielonego, wypukłego grze-bienia. Nad uszami przymocowane słuchawki dźwiękochłonne z regulacją wysokości. Na ramionach słuchawki biały nadruk: „BILSAN / VIKING / 2441”. Na obudowie słuchawek dźwiękochłonnych wytłoczony napis: „BILSAM”, a na prawej naklejona samoprzylepna, kwadratowa karteczka z białą głową orła, w żółtej koronie na czerwonym tle. Nad zamocowaniami słuchawek, na powierzchni kasku po obu stronach przyklejone po dwa falują-ce sztandary: biało - czerwony ( Polska ) i niebieski z żółtym krzyżykiem ( Szwecja). Wewnątrz kasku znajdują się amortyzatory z tasiemek i pasków ige-litowych z regulatorem. W środku hełmu przyklejona karteczka ze złoconym napisem w języku angielskim z nazwą producenta i instrukcją obsługi: „MSA / SUGER V – GAD II znak wytwórcy / SORETY CAP / MSA / BRITAIN / LIMITED (nieczytelny napis)”.
567. Hełm robotniczy, biały
- lata 90-te XX wieku, Polska
- polichlorek winylu
- 14,5 x 21 x 29 cm
Tłoczony kask ochronny, biały. Nad daszkiem samoprzylepne czerwone literki, z napisem: „PREZYDENT”. Na patyku mniejszym, czerwonymi literka-mi samoprzylepnymi napis: „MODERNIZATOR R.P.”. Wewnątrz na polistyrenowych nitach przymocowana ażurowa polistyrenowa amortyzacja z re-gulacją rozmiaru i gąbkami. Rzemyczek skórzany, pozwala na przymocowanie kasku na głowie.
568. Miniatura koła sterowego
- 1994 rok, Polska
- drewno
- 36 x 38 x 14,5 cm
Model zamocowany na trapezowej podstawie, z przyklejoną, mosiężną tabliczką, z grawerowanym napisem: „PANU PREZYDENTOWI / RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ / NA PAMIĄTKĘ / WODOWANIA ORP „WDZYDZE” / DYREKCJA I ZAŁOGA / STOCZNI MARYNARKI WOJENNEJ / GDYNIA 24.06.1994”. W środkowej części na froncie modelu przykręcona blaszka okrągła z lakierowanym niebieskim tłem dla wypu-kłych liter i stylizowane popiersie rycerza z mieczem. Wokół napis: „NAVAL SHIPGARD / GDYNIA”. Poniżej biało – czerwona flaga, na jej czerwo-nej części złoty napis: „POLAND”. Na ośmiu zakończeniach drewnianych rączek sterowniczych elementy z blachy mosiężnej.
569. Koło sterowe z mechanizmem sterującym wmontowanym w jego środkową część
- 1992 rok, Polska
- mosiądz, drewno
-  63 cm;  obręczy 45 cm; szerokość obręczy 5,5 cm; grubość obręczy 5,5 cm
Mosiężny mechanizm sterujący, posiada śruby mocujące do utrzymania szybkości ruchu. Na drewnianej obręczy koła przyklejone dwie łukowate ta-bliczki żelazne. U góry z napisem: „DAR DLA LECHA WAŁĘSY / KWIECIEŃ 1992”. U dołu napis: „WASZ NOWY DEMOKRATYCZNY RZĄD SŁUŻY JAKO ŹRÓDŁO / NATCHNIENIA DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY CENIĄ WOLNOŚĆ / CZŁONKOWIE I CZŁONKINIE STU PODZIWIAJĄ PANA I NARÓD / POLSKI ZA ODWAGĘ I NIEZŁOMNE PRZYWIĄZANIE DO DEMOKRACJI / MICHAEL SACEO, PRZEWODNICZĄCY / MIĘDZYNARODOWEGO ZWIĄZKU / PRACOWNIKÓW MORZA AMERYKI PÓŁNOCNEJ”. Koło bejcowane i lakie-rowane.
570. Koło sterowe
- lata 90 – te XX wieku, Polska
- drewno
-  54 cm; grubość 4 cm
W centralnej części koła wmontowany barometr. Na kołowej obręczy u dołu naklejony napis, składający się z czerwonych liter: „SOLIDARNOŚĆ” z biało – czerwoną flagą. Na przeciwległym łuku przyklejony napis, ze złotymi literkami: „ZARZĄD PORTU SZCZECIN – ŚWINOUJŚCIE S.A.”. Po-niżej przyklejona tabliczka mosiężna z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Powierzchnia koła sterowego polakierowana na bezbarwnie.
571. Koło sterowe statku
- 1995 rok, Polska
- drewno, mosiądz
-  obręczy 36 cm; grubość 4 cm; szer. 4,6 cm;  z rączkami 54 cm;  rączki 3 cm
Obręcz drewniana, wykonana z łączonych przez sklejanie kawałków łuków, a w niej z jednej i z drugiej strony mocowane na sworzeń toczone profilowo drążki. W środkowej części zakończenie płaskim krążkiem, a na zewnątrz stanowią rączki, uchwyty do obracania kołem, jest ich osiem sztuk. Po jednej stronie w środku przyklejona okrągła tabliczka z blachy mosiężnej z napisem: „PANIE / PREZYDENCIE / TAK TRZYMAĆ ! / LECHOWI WAŁĘSIE / SOLIDARNOŚĆ / STOCZNI GDYNIA / 12.11.1995 R.”.
572. Koło sterowe
- lata 80 – te XX wieku, USA
- drewno, miedź, mosiądz
-  93 cm;  obręczy 65 cm; szer. 7 cm; grubość 5,5 cm
Obręcz łączona z elementów drewnianych łuków, scalonych kołami. Drążki składają się z kwadratowych elementów i profilowanych części okrą-głych. Środkowa część koła wykonana z mosiężnej puszki. Na jednej stronie – okrągła blaszka miedziana z napisem w języku angielskim: „CREATER CHICAGO AND VIEINTY PORT COUNCIL / „HUMANITARIAN OF THE YEAR AWARD” / PRESENTED TO: / LECH WALESA / FOR HIS DEDICATION AND DEVOTION TO THE / SOLIDARITY LABOR MOVEMENT; / AND FOR IS COUNTING EFFORTS TO INSURE THE / DIGUITY AND WORKING RIGUTS OF THE PEOPLE OF POLAND / YOU ARE TRULY RESPECTED / FOR THESEEFFORTS AND FOR YOUR DEDICATED SERVISE, / AND YOUR ABILITY TO ACCOMPLISH WHAT NO ARIO ELSE HAS, / AND FOR THE SUFFERING THAT YOU, YOUR FAMILY AND / THE MEMBERS OF SOLIDARITY HAVE BEEN THROUGH. / WE SALUTE YOU !!! / BERNARD PUCHALSKI / PRESIDENT / NOVEMBER 18TH, 1989”. Na odwrocie mosiężny otwór z rowkiem na wpust.
Uwagi: drewno niczym nie zabezpieczone, w jednym miejscu odstający fragment obręczy
573. Plakieta prostokątna, z płasko rzeźbionym kadłubem drobnicowca
- 1994 rok, Polska
- drewno, mosiądz
- 29 x 77 x 3 cm
Sklejka stanowiąca tło bejcowana. Przyklejona połowa okrętu rzeźbiona w drewnie lipowym i zabezpieczona lakierem bezbarwnym. W prawym, dolnym rogu przyklejona mosiężna tabliczka z grawerowanym napisem: „PANI PREZYDENTOWEJ / DANUCIE WAŁĘSOWEJ / NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE / ZSBO W GDYNI / 19.10.1994 R.”.
574. Bukłak na wino
- XX wiek, Węgry (?)
- drewno, skóra
- 34,5 x 22 x 8 cm
Dwudzielny pojemnik w kształcie spłaszczonego, profilowanego koła, sklejony wzdłuż jego węższego boku. Na spłaszczonych płaszczyznach bukłaka rzeźbione motywy liści i gron winnych. Nad nimi z obu stron przymocowane elementy odlane z mosiądzu, w kształcie łbów byków oraz kwiatów. Po jednej stronie, w miejsce brakującego łba byka, przyklejona tabliczka mosiężna z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Między uformo-wanymi dwoma nóżkami i okrągłymi otworami w górnej części bukłaka przeplecione paski skórzane stanowiące zawieszenie pojemnika przybijane mo-siężnymi, ozdobnymi blaszkami. Pasek skórzany, ząbkowany, z tłoczonymi elementami w kształcie listków bez łodyżek. Okrągły otwór wnętrza zamy-kany drewnianym korkiem, przytrzymywanym rzemykiem skórzanym. Korek w kształcie dwóch odwróconych węższymi częściami gruszek zwieńczony kulistym guzkiem. Powierzchnia bukłaka pociągnięta lakierem bezbarwnym.
575. Talerz okrągły
- XX wiek
- drewno
-  37 cm; wysokość z nóżkami 4,5 cm
Powierzchnia talerza zdobiona rytym mechanicznie, wgłębionym motywem kwiatowym, umieszczonym w płatkach większego centralnie położonego kwiatu. Jego okrągły środek przypomina układ płatków stokrotki. Wokół ornament geometryczny. Na ukośnym fazowaniu krawędzi talerza powtórzony motyw kwiatowy. Na gładkiej powierzchni talerza przybita w jednym miejscu mosiężna tabliczka z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Na odwrocie płaskiej powierzchni talerza przybite w układzie ośmioboku kwadratowe listewki. Na jednej z osi dodatkowo pogrubienia otrzymane z przybicia kawałków płaskiej listewki.
576. Pojemnik drewniany, cylindryczny
- XX wiek
- 19 cm;  9 cm
Na największej średnicy fazowanej podstawy, przyklejony cylindryczny pojemnik. Wytoczenie wewnętrzne jednakowej średnicy. W górnej części cy-lindra wytłoczenie, które pozwala na nałożenie pokryw. Pokrywa spłaszczona o zaokrąglonych krawędziach, z wydrążeniem dopasowanym do pojem-nika. Cały pojemnik polakierowany bordowym lakierem. Na jednej ściance malowany medalion z popiersiem Huzara na żółtym tle. Pod wizerunkiem, brązowym lakierem odręczny napis: „KOSSUTH”. U dołu element ze złotych liści. Na pokrywie przyklejona tabliczka z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”.
577. Rzeźba żubra
- lata 90 – te XX wieku, Polska
- drewno, mosiądz
- 35 x 46 x 13 cm
Całe zwierze wykonane z jednego kawałka drewna lipowego, pociągnięte bejcą w kolorze ciemnego orzecha. Na owłosieniu pod brzuchem przyklejona mosiężna tabliczka z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Zarys oczu, nozdrza i rogów ma zdarte bejcowanie.
578. Szkatułka ze scenami myśliwskimi
- lata 90 – te XX wieku, Polska
- drewno, mosiądz
- 11 x 30,5 x 11 cm
Pojemnik szkatułki stanowi wyrzeźbioną przestrzeń w prostokątnym klocku drewnianym. Trzy ściany zewnętrzne mają naklejone rzeźbione choinki, drzewa i dziki. Wieko wykonane z deski z przyklejonymi drzewami, słońcem, ptakami i strzelającym do dzika myśliwym. Otwieranie na dwóch mosięż-nych zawiasach. Na czołowej, pionowej ścianie przybita mosiężna tabliczka z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Szkatułka stoi na czte-rech toczonych nóżkach. Cała jest bejcowana na ciemny, brązowy kolor.
579. Rzeźba orła
- 1995 rok, Polska
- drewno
- 33,5 x 19 x 9 cm
Orzeł z rozpostartymi skrzydłami, tylko co wylądował na pochyłym pniu, w pobliżu którego jest pasąca się sarenka. Na „lądowisku” orła ryty, ukośny napis: „Z ORŁEM / TATRZAŃSKIM / DO ZWYCIĘSTWA”. Orzeł w kolorze ciemnym, z jaśniejszymi zarysami piór, dziobem i szponami. Zarys skał, sarenka i pień polakierowane bezbarwnie. Na spodzie rzeźby ciemnym długopisem wypisany napis: „PREZYDENTOWI / LECHOWI WAŁĘSIE / DZIECI Z MAŁEGO CHICAGO / 12.06.1995 R.”.
580. Rzeźba rycerza z XV wieku
- lata 90 – te XX wieku, Polska
- drewno, mosiądz
Na podstawie w kształcie trapezowatego graniastosłupa, z litego drewna lipowego, rzeźbiona postać rycerza. Długa sięgająca stóp suknia przepasana sze-rokim ozdobnym pasem. W prawej dłoni miecz, w lewej tarcza. Na głowie hełm ze spiczastym czubkiem sięgający ramion z kwadratowych łusek. Wyraziste oczy, broda z wąsami, wydatne usta. Na lekko ukośnej, przedniej płaszczyźnie podstawy, w owalnym polu z falistym rowkiem, u dołu dwa wypukłe skrzydła, na których ryty napis: „1920 / LAT / 1995”. W środku wypukła cyfra: „75”, nad nią trzy pionowe słupy zespolone w dolnej części poziomą płytką i data: „1920”. Po obu stronach słupów stylizowane ptaki. Po lewej stronie ryty napis: „Z / N / T / K”. Po prawej stronie, u dołu ryty na-pis: „OSTRÓW WLKP S.A.”. W wydzielonym polu, jasnym żłóbkiem przybita tabliczka mosiężna z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Twarz i dłoń rycerza oraz miecz i tarcza – jasna, pozostałe elementy, bejcowane na ciemny brąz. Z tyłu jasny, ryty napis: „RYCERZ / Z XV W.”.
581. Rzeźba Św. Floriana
- 1992 rok, Polska
- drewno
- 62 x 24 x 14 cm
Rycerz ubrany w strój rzymskiego legionisty, w spódnicy do kolan, w tunice w łuski, z przewieszonym ukośnie toporkiem strażackim. Głowę jego chroni hełm z pionowym, wysokim grzebieniem i zabezpieczeniem na policzki i kark. Nogi obute w sandały i zabezpieczone z przodu na-golennikami. Św. Florian w prawym ręku trzyma drewniany ceber na wodę, a w lewym chorągiew z krzyżem. Podstawę rzeźby stanowi połowa pnia z zaokrąglonymi krawędziami ścięcia. Rzeźba bejcowana w kolorze ciemnego dębu i partiami pociągnięta lakierem bezbarwnym. Na czołowej płaszczyźnie podstawy ryty napis: „PREZYDENTOWI / RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ / STRAŻACY / 1992.09.29”. Napis wykonany później. Na spodzie podstawy ryty ciemny napis: „M.BORKOWSKIEJ / SKIERNIEWICE 96 – 100 / UL/IWASZKIEWICZA 6/6 / TEL. 53-69”.
582. Rzeźba starca z sosnowego drewna
- XX wiek, Polska
- drewno
- 37,5 x 16 x 10,5 cm
Mężczyzna wspiera się lewą ręką na drewnianym drągu, a prawa podtrzymuje kamień dźwigany na prawym ramieniu. Rysy starca wyraziste z sumia-stymi wąsami i długą brodą. Włosy proste, sięgają ramion. Ubiór stanowi suknia do kolan, przepasana szerokim pasem. Spodnie wpuszczone do ciężkich butów. Podstawę stanowi deska owalnego kształtu. Rzeźba bejcowana w kolorze ciemnego dębu. Na podstawie przybita mosiężna tabliczka z gra-werowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Od spodu, na nie wygładzonej powierzchni ryte inicjały rzeźbiarza: „AS”.
583. Rzeźba z drewna lipowego
- lata 90 – te XX wieku, Polska
- drewno, mosiądz
- 32,5 x 15 x 12 cm
Mężczyzna ubrany w kombinezon roboczy i czapkę na głowie, trzyma wysoko uniesione ręce z zaciśniętymi pięściami. Na rękawach marynarki ryty na-pis: „ZWYCI / ĘŻYMY”. Z tyłu marynarki ryty napis: „14 - / VIII 80 / C – 1 K1”. Na lewym rękawie czerwony pasek. Podstawę stojącej rzeźby stanowi krążek z laminatu. Z przodu przyklejona tabliczka z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Od spodu podstawy dwa napisy czar-nym mazakiem spirytusowym: „M.K.Z. KATOWICE / 1980 R.” i w odwrotnym kierunku napis: „22.01.85R. / P.P.N. SZEREMIETIEW”. Między dwoma wkrętami ukośna czarna kreska namalowana mazakiem.
584. Rzeźba drewniana z pnia sosnowego
- 1992 rok, Polska
- drewno, stal nierdzewna
- 39 cm;  12,5 cm
Postać ubrana w płaszcz z ozdobnym wyłogiem i wysokim kołnierzem, spiętym klamrą. Na głowie czapa z ozdobnym otokiem, z materii płaszcza. Dłu-gie, proste włosy, suknia sięga stóp. W prawej dłoni mężczyzna trzyma kielich, a w lewej dzban. Poniżej na sukni przykręcona tabliczka ze stali nie-rdzewnej, z grawerowanym napisem: „PANU PREZYDENTOWI RP / LECHOWI WAŁĘSIE Z OKAZJI / WIZYTY W OŚRODKU SZKOLENIA / KADR WYWIADOWCZYCH / 28 WRZEŚNIA 1992R.”. Od spodu przyklejone trzy krążki filcowe. Rzeźba bejcowana na ciemny kolor.
585. Płaskorzeźba ludowa na desce sosnowej
- 1993 rok, Polska
- drewno
Rzeźba przedstawiająca siedzącego wędrowca na kamieniu, w pobliżu wodospadu Szklarki. Postać starca z długą brodą i włosami wspiera się na sęka-tym kiju. Na kamieniu ryty napis: „PANU / LECHOWI / WAŁĘSIE / PREZYDENTOWI / R.P.”. Pod lewą stopą ryty napis: „SZKLARSKA / PORĘBA / STYCZEŃ 1993”. Na odwrocie deski ryty napis rzeźbiarza: „M.SAJDAK” oraz przyklejona karteczka z nadrukiem: „RZEŹBIARSTWO W DREWNIE – SNYCERSTWO / MAREK SAJDAK / UL. ARMII KRAJOWEJ 3B, TEL. 17 – 29 – 40 / 58 – 580 SZKLARSKA PORĘBA”. Zawie-szenie z rytym wgłębieniem.
586. Płaskorzeźba drewniana modlącego się człowieka (Chrystusa)
- XX wiek, Polska
- drewno
- 41,5 x 23 x 3 cm
Mężczyzna w postawie klęczącej wspiera się łokciami na skale. Złożone dłonie podpierają podbródek okolony brodą. Długie falujące włosy spadają aż do ramion, na płaszcz sięgający stóp. Wzrok skierowany ku górze. Tło płaskorzeźby nosi poziome ślady po dłucie rzeźbiarskim. W prawym dolnym rogu przybita mosiężna tabliczka z grawerowanym napisem: „LECHOWI WAŁĘSIE”. Cała płaskorzeźba z wyjątkiem spodu, którego płaszczyzna pozostała nieobrobiona, jest bejcowana. Wgłębienie na zawieszenie.
587. Plakieta zamocowana ukośnie na podstawie
- lata 90 – te XX wieku, Polska
- sklejka
- 29 x 27 x 13 cm
Całość wykonana ze sklejki różnej długości. Na szachownicy lotniczej wypalone trzy elementy: - znak „PZL” – Mielec z sylwetą samolotu bojowego – twarz Lecha Wałęsy. Ukośna płyta z cieńszej sklejki (0,3 cm grubości), wokół trzech kwadratów szachownicy i boków podstawy fazowana na płasko, na szerokość 0,5 cm do 1/2 grubości sklejki. Podstawa prostopadłościenna, w części frontalnej ścięta ukośnie.
588. Plakietka w kształcie rombu
- lata 90 – te XX wieku
- drewno, mosiądz
- 35 x 25,5 x 2 cm
Na podstawie z 1 cm sklejki, z wyciętymi elementami prostokąta, naklejono nieco mniejszych rozmiarów po dwa romby z deseczek modrzewiowych i dwa z deseczek akacjowych.
  • 15