Wpis z mikrobloga

mirki, jeśli kupiłem od kolesia na olx sluchawki, w ktorych jak sie okazalo nie dzialal mikrofon, a sprzedajacy zapewnil mnie, ze wszystko dziala i ponoc u niego wszystko dzialalo to mam jakas mozliwosc podjecia krokow prawnych wobec niego gdy on nie chce przyjac zwrotu? #pytanie #prawo
  • 29
@Jankez: Art. 560 KC
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.

Art. 494 Kc
Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania -> Czyli możesz
@Necronomicon93: Ta możliwość działa tylko w przypadku przedsiębiorców, a gość, od którego Jankez kupił słuchawki, najprawdopodobniej przedsiębiorcą nie jest.
@Jankez: Umowa kupna-sprzedaży została zawarta, jeśli zostały określone essentialia negotii, czyli strony umowy, przedmiot świadczeń stron i cena. Łopatologicznie: ustaliliście, że on Ci sprzeda słuchawki za określoną kwotę?
@Jankez: Dogadaliście się, ustaliliście wszystko? Więc umowa jest. Jeśli pisaliście, to umowa jest w formie pisemnej, jeśli rozmawialiście, to zawarliście umowę w formie ustnej. I działają przepisy KC, które wrzuciłam już wcześniej.
@Jankez: Najlepiej wyślij do niego list polecony, w którym poinformujesz go o wadzie. Prawda jest taka, że jeśli to zignoruje, to zostaje droga sądowa. Generalnie marne szanse, chyba że gość jest w porządku i się dogadacie.