Wpis z mikrobloga

#hydraulika #automatyka #centralneogrzewanie #elektroda #kominek #ogrzewanie
Mirki mam problem z piecem Brotje WBS22C. Kominek z płąszczem wodnym w układzie otwartym współpracować powinien z tym piecem, ale niestety rzeczony gazowiec posiada taki ficzer, że poniżej 4oC odpala pompę w piecu bez palnika i mieli wodę na ochronie przeciwmrozowej co "kłóci" się z pompami kiedy grzeje kominek i woda z płaszcza nie idzie na grzejniki bo pompy się hmmm "zwalczają". Jak w tym momencie wyłączę piec to rura na grzejniki robi się momentalnie gorąca.
Teraz pytanie. Co zrobić żeby ten problem rozwiązać bez wielkich kosztów i na miarę XXIw. ? Ogólnie piec żadko grzeje, raczej kominek, ale jak potrzebuję to chcę włączyć piec lub żeby dogrzał w nocy gdy kominek wygaśnie. Pogodówka mi wystarcza, ale widocznie piec nie ma obejścia tej cholernej opcji załączenia pompy gdy temperatura>4oC na zew.
  • 11
@martinez98: a masz możliwość dojścia do zasilania tej pompy i pompy od kominka? Jeśli tak to mógłbyś zastosować zwykły przekaźnik NC przez który będziesz zasilał pompę pieca. Np sygnał włączający pompę kominka powoduje otwarcie styków i uniemożliwia włączenie pompy pieca. Jak nie masz do niego dostępu to przekaźnik w fazę pompy kominka wpiąć. Jak włączy się pompa kominka to spowoduje to otwarcie styków i rozłączenie pompy pieca.

Powiedz mi tylko, czy
a masz możliwość dojścia do zasilania tej pompy i pompy od kominka? Jeśli tak to mógłbyś zastosować zwykły przekaźnik NC przez który będziesz zasilał pompę pieca. Np sygnał włączający pompę kominka powoduje otwarcie styków i uniemożliwia włączenie pompy pieca. Jak nie masz do niego dostępu to przekaźnik w fazę pompy kominka wpiąć. Jak włączy się pompa kominka to spowoduje to otwarcie styków i rozłączenie pompy pieca.


@andzej74: Mam dojście do wszystkiego,
@martinez98: tj mój pomysł jest taki, żeby blokować załączenie pompy pieca gdy chodzi ta od kominka, bo rozumiem, że dwie razem nie działają. Gdy pompa kominka byłaby wyłączona to pompa pieca chodziłaby tak jak powinna. Kurde, nie miałem z tym do czynienia i nie bardzo wiem jak to działa. To taki najprostszy pomysł był.
@andzej74: Ja rozumiem co napisałeś, ale kominkowe pompy zatrzymują się, gdy spadnie temp. wkładu kominka, ten się nagrzewa i startują znowu. Dzięki temu na C.O. idzie woda o temp około 45oC Pompa w piecu chodziłaby wtedy bez sensu wychładzając wodę w układzie. Poza tym nadal żre prąd bez sensu.
@andzej74: Korzystałbym, gdyby piec grzał, bo np. kiedy grzałem 24h piecem a nie kominkiem to było idealnie. Rozwiązaniem pewnie faktycznie byłoby zamontowanie sterownika pokojowego, ale ten kosztuje 800zl Poza tym nadal rezystor oszukiwałby permanetnie i nie dogrzewałby mi domu w nocy. A i bez rezystora to mam w tej chwili - patrz wyżej.
@martinez98: No tak, jak nie masz termostatu w środku to nie ma co o tym gadać. Weź mi wytłumacz, kiedy te pompy się załączają. Kiedy pieca a kiedy kominka bo nie rozumiem czemu mój pomysł z przekaźnikiem jest zły.

//edit. rozumiem, czemu jest zły. Napisz kiedy poszczególne pompy się załączają
@andzej74: Rozpalam w kominku. Przy nim jest jedna pompa na powrocie i sterownik Auraton jakiś tam. Druga pompa jest przy piecu - też od kominka. One startują obie i rozprowadzają rozgrzaną w płaszczu kominka wodę po podłogówce i grzejnikach. Temp załączenia - 47oC temp wyłączenia 43oC. Czyli ogień nagrzewa płaszcz, rozprowadza wodę, schładza się powrót i wyłącza pompy. Nagrzewa itd.
3-cia pompa wbudowana w piec jest sterowana tylko z pieca i
@martinez98: nic wielkiego tu nie wymyślę bo nie miałem z czymś takim nigdy do czynienia. Skoro nie możesz zmienić nastaw to rozumiem, że wsadzenie czujki do domu nic nie pomoże. Najlepiej to będzie kupić ten sterownik albo wezwać kogoś, kto powinien umieć coś zaradzić. Ja mogę Ci zaproponować zrobienie na atmedze własnej czujki temperatury i wyłączania pieca przez przekaźnik gdy jest temp ok i załączanie go poniżej. Ofc z funkcją włączenia