Wpis z mikrobloga

Znów pytanie z serii #elektronika #elektroda #elektrodacontent :
Zmontowałem sobie układ do pomiaru prądu. Chcę mierzyć prąd w zakresie do 10A, mile widziana rozdzielczość 10mA.
Pierwsza sprawa: bocznik pomiarowy. Nie mogłem dostać 0.01Ohm więc złączyłem równolegle 10x 0.1Ohm (nie znam zastępczej ale przyjmuję 0.01).

Druga sprawa: przy prądzie 10A mam spadek 100mV, więc wzmacniam go używając wzmacniacza operacyjnego MCP602(rail to rail), wzmocnienie ok. 47x.

Trzecia sprawa: robię pomiar używając ADC 10-bitowego. Bo podstawieniu w programi wartości bocznika zmierzyłem prąd i dostałem wynik 150mA podczas gdy multimetr wskazywał 300mA. Czy tutaj trzeba manipulować wartością bocznika wpisaną w programie aby to skalibrować?

Czwarta sprawa: Tak jak czułem, jest problem z prądami(napięciami) bliskimi 0, stąd chyba jestem zmuszony zasilić wzmacniacz symetrycznym napięciem.

Ktoś doświadczony w temacie coś doradzi ? :)
  • 19
@cecen: domyślałem sie, że to sensu może nie mieć.
@zachwiej: @marek22: wiem o nich jednak, ten układ musi być tani a te czujniki nie są na tyle tanie

Może by tak zastosować rezystor 0.47 Ohm 5W i wcale nie wzmacniać napięcia?
@paw39: przy 10A będzie dym, fizyki nie oszukasz, no chyba ze właczysz na chwilunie to może nie spali się, poza tym ścieżki cienkie , druciki cienki gdzie tu 10A? a jak rezystor zagrzejesz to bład pomiarowy strasznie wzrasta, nie wspomnę o tym że tutaj prąd mierzony jest zwykłym rezystorem mocy, do pomiaru prądu służa rezystory pomiarowe co najmniej 1% a najlepiej 0,1%
@cecen: czyli jedyne słuszne wyjście to kupić ten czujnik ACS? W sumie dużo drożej nie wyjdzie, ale też pytanie czy uzyskam nim taką rozdzielczość 10mA . W wersji 20A , 100mV/A zakładając że ADC procka mierzy co 5mV.. znów trzeba będzie dać wzmacniacz w dodatku zasilany symetrycznie.