Wpis z mikrobloga

Od kilku dni Wykop przy pierwszym otwarciu zawiesza mi kompa na jakieś 30-40 sekund. Przy kolejnych wejściach ładuje się już normalnie. Każda inna strona wchodzi bez zawiechy. Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Ciasteczka wyczyściłem - nie pomogło. Flash i Java przeinstalowane - nie pomogło. Puszcze jeszcze na noc antywira. Mirki macie może jeszcze jakieś pomysły? Może AdBlock świruje? Przeglądarka FF wer. 35.0.1.
#informatyka #firefox
  • 18
@kradzionyLogin: Tak - zrobiłem pełne czyszczenie z poziomu przeglądarki: historia, logowania, ciasteczka, pamięć podręczna itd.
@cinekcnx: Powinien więc również wieszać inne o wiele bardziej przeciążone reklamami strony a tak się nie dzieje. A po za tym to nie używam Chrome.
@cinekcnx: przestańcie polecać już µblocka, dopóki nie jest w addons.mozilla.org tylko cyfrowi-analfabeci to zainstalują, instalując dowolny dodatek spora oficjalnych repo narażasz się na dużo niebezpieczeństw, dodatek nie jest stabilny, ma sporo wycieków pamięci, instalacja spora repo addons.mozilla.org zabierze możliwość bezpiecznych aktualizacji!!
@kradzionyLogin:

dopóki nie jest w addons.mozilla.org tylko cyfrowi-analfabeci to zainstalują

uważasz, że wtyczki w addons.mozzila.org są bezpieczne? Osobiście o wiele bardziej obawiam się, że zamknięta wtyczka, początkowo nieszkodliwa po "oficjalnej" aktualizacji w "oficjalnym" serwisie z pluginami zacznie szkodzić niż ta z otwartym kodem na githubie.

dodatek nie jest stabilny, ma sporo wycieków pamięci

Tego pierwszego nie zaobserwowałem (cyfrowy-alalfabetyzm) a o drugim jakoś nie słyszałem. Może jakieś źródło?
uważasz, że wtyczki w addons.mozzila.org są bezpieczne?


@cinekcnx: każda wtyczka dodana do repo Fx przechodzi audyt "szkodliwości" - czy wtyczka robi to co mówi jej opis.

Osobiście o wiele bardziej obawiam się, że zamknięta wtyczka, początkowo nieszkodliwa po "oficjalnej" aktualizacji w "oficjalnym" serwisie z pluginami zacznie szkodzić niż ta z otwartym kodem na githubie.


w ogóle nie rozumiem tego co napisałeś -.-' Jak chodzi o zamknięty kod źródłowy wtyczki, to Fx
@Valg: Możesz spróbować najnowszej testowej / beta wersji adBlocka ze strony adblocka chociaż też podejrzewam, że to może być sprawka jakiegoś dodatku do wykopu.

@cinekcnx: Kod źródłowy większości dodatków znajdziesz w folderze profilu firefoksa, więc bez przesady z tym zamknięciem :)
@kradzionyLogin @moooka
zgadzam się, że można uzyskać dostęp do kodu każdej wtyczki. Uważam jednak, że projekty rozwijane otwarcie przez społeczność charakteryzują się tym, że więcej osób patrzy ich twórcom na ręce.

Mówię tu o przypadkach w których oficjalna wtyczka zmieniała właściciela a jej aktualizacja przekształcała ją w np. adware Sytuacja bardzo rzadka ale w modelu opartym o githuba nie do pomyślenia.

Dyskusja nieco zboczyła z tematu. BTW nie sugerowałem aby zwykli janusze
@cinekcnx: januszom polecaj adblock edge, zamiast adblock plus
wołam @wysuszony bo on testował oba, zainstalowanie ADE zmniejsza zużycie CPU i RAM do poziomu podobnego jak µblock, µblock niech instalują ludzie, którzy wiedzą co robią i mają czas żeby co dwa dni zaglądać do repo githuba żeby sprawdzać czy wyszła aktualizacja, bo Fx sam nie wykryje nowej wersji.
@cinekcnx: Szczerze mówiąc to nie widzę aż takiej różnicy, w komentarzach na stronie dodatków mozilli czasami widzę oskarżenia o jakieś podejrzane zachowanie wtyczek i autorzy się tłumaczą a zdarza się, że wtyczka jest usuwana. Ktoś na to patrzy, czy na githubie czy na stronie dodatku. Widziałem już takie dodatki, które ludzie polecali instalować z zewnętrznej strony a tymczasem mozilla zbanowała rozszerzenie u siebie, skutkiem tego było one dostępne tylko z zewnątrz.
@Valg: Tyle się pisze ostatnio o serwerach wykopu, nawet sam Maciej wczoraj napisał, że zmieniają konfigurację sprzętową na lepszą. Te ścinki, wnioskując po screenie występują podczas pobierania danych z wykopowego serwera s3. Za pierwszym razem przycina podczas pobierania a za kolejnym odczytuje już z pamięci podręcznej i dlatego problem nie występuje.
@Valg:
No i może zapytam podstawowo - czy to jest błąd który występuje u Ciebie tylko na fx?

Jeżeli tak to przez zwiechę masz na myśli "wczytywanie strony wykopu się opóźnia" czy cały interfejs fx przestaje odpowiadać?
@Valg:

Komputer nie reaguje na klawiaturę i myszkę.

* tutaj mój pierwszy strzał to byłaby akceleracja sprzętowa, ale skoro w awaryjnym odpaliłeś i było to samo to chyba odpada :/

* może antywirus w tle uznaje pliki z wykopu za podejrzane skanując je wyjątkowo długo "sumiennie"?

* spr ręcznie wyłączyć pluginy (w szczególności Flash Player'a) aby wyeliminować go z równania
(niestety w trybie awaryjnym wyłącz. są tylko dodatki z kat. "rozszerzenia")