Wpis z mikrobloga

Takie pytanie, kto ogarnia #clanguage #programowanie #naukaprogramowania. Mam do zrobienia ścianę z różnokolorowych kafelków, które później będę kulką zbijać (coś w stylu Arcanoid) no i ściana ma mieć wymiary x = 10 kafli y = 5 kafli. Ścianę zrobię za pomocą dwóch pętli for, jedna zagnieżdżona w drugiej. Mam pięć kolorów dla kafli, czyli kolor na rząd. Co mnie ciekawi to jaki sposób uporządkowania kolorów na kaflach jest lepszy/ wydajniejszy?
a. switch gdzie daję case 1: kolor kafla czerwony, case 2: kolor kafla niebieski itd.
b. zrobić string kolorykafli = {czerwony, niebieski, zielony...} i następnie go dodać do pętli, żeby rzędowi[ i ] odpowiadała odpowiednia wartość kolorykafli [ i ]
c. inny pomysł
Poniżej obrazek poglądowy, nie do końca to co robię, ale bardzo podobne :)
mactrix - Takie pytanie, kto ogarnia #clanguage #programowanie #naukaprogramowania. M...

źródło: comment_f3eXouWDbxfdQFz13To1aZgzXfOUrNZc.jpg

Pobierz
  • 10
@NiebieskaSowa: dzięki za opinię
@pfcode: Ja się uczę sam i to jeden z projektów na przeskoczenie 4 tygodnia w #cs50
@biczek: Jeszcze nie wiem co do mnie napisałeś, ale mam nadzieję, że niedługo się dowiem. Ogólnie do tych wszystkich obiektów mam Stanford cslib package, na razie nas uczą jak się bawić z API i GUI :)
@M4lutki: wiesz, to jest akurat jeszcze mało zaawansowany problem, ale tak jak w cs50 uczą żeby wybierać w miarę możliwości najlepsze rozwiązania i wyrobić sobie takie wzory działania :)
@mactrix: Nie do końca się zgodzę, bo w ten sposób można łatwo dojść do momentu w którym program jest przerostem formy nad treścią. Najpierw robi się kod, który jest czytelny i działa... dopiero później, gdy np - jesli juz jestes troszkę bardziej zaawansowany - profiler kodu pokazuje Ci, że ta część programu (algorytm) strasznie zjada zasoby zajmujesz się optymalizacją. Tutaj masz wybór między switch czy czytanie danej wartosci z tablicy... przy
A właściwie to sobie pomyśl jak byś sam wysowal kredkami kwadraty, to jak by było wygodniej? Miec 5 kolorow i patrzenie - oho, rzad pierwszy to kolor czerwony, biore kredke czerwona i rysuje czerwony kwadrat, odkladam. Rysuje drugi kwadrat, oho, rzad pierwszy to kolor czerwony, biore czerwona kredke i rysuje kwadrat, odkladam. Ok, rysuje 3 kwadrat...

Czy? Rzad pierwszy, no to biore czerwona kredke i rysuje dziesiec kwadratow, odkladam. Rzad drugi, to