Wpis z mikrobloga

Mirki, trochę mi wstyd to powiedzieć, ale mam problem z ogarnięciem takiej elementarnej rzeczy jak pętle w C++. Zanim na zajęciach z tworzenia aplikacji internetowych zajmiemy się PHP, nauczyciel zrobił nam podstawy C++ (cout, cin, if, for, tablice). O ile takie wypisanie ciągu powiedzmy 20 gwiazdek zrobię spokojnie, to przy rysowaniu prostokąta, trójkąta, itp. to już mam z tym problem. Składnie for znam - wartość początkowa, końcowa, krok.
Co bym musiał zrobić by się tego nauczyć na poniedziałkowy sprawdzian,?
#programowanie #naukaprogramowania #cpp #pomocy ##!$%@?
  • 18
  • Odpowiedz
@TheLaw: spróbuj sobie wykonywać program na kartce, linijka po linijce analizuj, co się stanie, rysuj wynik. Zrozumiesz łatwiej wtedy, co tam się dzieje. I łatwiej będzie ci potem w drugą stronę robić.
  • Odpowiedz
@Darknov: Gdyby nie te C++ na lekcjach w ramach #technikinformatyk (w nowej podstawie nie ma PSIO,tylko tworzenie aplikacji internetowych, czyli PHP, JavaScript, AJAX i coś jeszcze) , to zacząłbym od Pythona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@superlogin Chyba dobrym pomysłem będzie eksperymentowanie ze zmiennymi w pętli i pisanie w komach?

#include
#include

using namespace std;

int main(int argc, char *argv[])
{

int i,j;

for (i=0;i<6;i++) // ilosc linii
  • Odpowiedz
@TheLaw: Nie wartość końcowa tylko warunek, nie krok tylko 'co zrobić na końcu obiegu każdej pętli' - tu możesz dać nawet wywołanie innej funkcji, nawet nie musi ona mieć nic wspólnego ze zmienną z pierwszej części deklaracji pętli (może jej nawet nie być).
  • Odpowiedz
@wojtek656: koleś nie umie trójkąta narysować, obawiam się, że debugowania może jeszcze nie ogarnąć.
I moim zdaniem warto umieć odtworzyć działanie programu, tak prostego, bez debugowania, na kartce.
Nigdy sobie nie rozrysowywałeś żadnego algorytmu?
Sorry, ale jak sobie na kartce zrobi przebieg całego programu, to nie ma bata, żeby nie zrozumiał. Przy debugowaniu zrobi "eee nie czaję", krok dalej i #!$%@? dalej będzie rozumiał.

moze na brystolu jeszcze neich robi :D
  • Odpowiedz
@superlogin: Dalej jestem ch*** ale debuger to rzecz ktora szybko powinno sie ogarnac wlasnie zeby krok po kroku wiedziec co sie dzieje :-) Te rade dal mi kolezka i duzo to dalo. Fakt, ze na poczatku ktos moze nawet nie wiedziec co to bo takie trojkty to pamietam byly na pierwszych cwiczeniach z cpp na studiach, ktorych szkoda,ze nei skonczylem () Dlatego wspominam o tym debugerze im
  • Odpowiedz
@wojtek656: pewnie, debugger należy szybko ogarnąć i jest to bardzo ważne.
Co nie zmienia faktu, że jak będzie umiał odtworzyć program na kartce, to będzie znaczyło, że naprawdę wie, co tam się dzieje ;-). Łatwiej tak też zapamiętać, wyobrazić to sobie i zrozumieć. Potem odpali sobie debugger już bez kartki i to starczy.

  • Odpowiedz