Wpis z mikrobloga

Na kolejny #velaticontent pomysł podsunął @krolikbartek Dzisiaj i jutro możecie zadawać pytania Romualdowi Szeremietiewowi.

ZASADY Jak ktoś ma więcej niż jedno pytanie to niech pisze osobno. Te które dostaną najwięcej plusów doczekają się odpowiedzi. Tak jak ostatnio będzie to ~kilkanaście pytań.

Krótkie info o naszym gościu:
Por. rez. WP, dr hab. nauk wojskowych, profesor Akademii Obrony Narodowej, wykładowca akademicki, szef Biura Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej

- były wiceminister i minister obrony narodowej;
- ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego;
- działacz niepodległościowy, więzień polityczny w PRL;

#geopolityka #wojsko #wojna #ciekawostki #4konserwy #armia #bron
Velati - Na kolejny #velaticontent pomysł podsunął @krolikbartek Dzisiaj i jutro może...

źródło: comment_c6LVgUkKks9O3jsa3BUD0SAXSdQIJhCS.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
Jako ciekawostkę dodam, że RSz przegląda wykop i prosił przekazać podziękowania za to, że jego opinie często trafiają na głównę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jak ocenia Pan działalność ministra MON - Siemoniaka. W opinii wielu, również wojskowych, jest to najlepszy minister od wielu lat. Czy zgadza się Pan z tą opinią?
  • Odpowiedz
Jacek Bartosiak z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych uważa, że w dzisiejszych czasach obrona terytorialna to niepotrzebne marnowanie materiału biologicznego z racji tego, że zostanie ona rozbita przez armię profesjonalną (szczególnie na terenie nizinnym) ponieważ siłą rzeczy nie będzie dysponować rozpoznaniem, systemami informatycznymi czy być może nawet noktowizją. Przykładem jest tutaj wojna na Ukrainie. Jak Pan jako zwolennik obrony terytorialnej się do tego odniesie?
  • Odpowiedz
Cóż, zacznę od klasyka. Jak wyglądały Pana relacje z wcześniejszym aparatem państwowym i jak układała się Pana współpraca z nim?

Czy znał Pan gen. Petelickiego?
  • Odpowiedz
@Velati: Jak Pan ocenia koncepcję egzoszkieletu (mocowana na zewnątrz ciała powłoka, której celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika.)? Czy ma to przyszłość, czy jest to sci-fi? Czy Polska powinna się tym zainteresować?
  • Odpowiedz
Jest Pan wciąż aktywny politycznie (chociażby kandydatura do Senatu i na prezydenta Warszawy w ostatnich latach) i nie da się nie zauważyć Pańskiej przychylności względem KNP, ani bliskości dla idei konserwatywno-liberalnej.

Czy są perspektywy, że ta przychylność zmieni się w bardziej bezpośrednie zaangażowanie polityczne w ramach tego ugrupowania?
  • Odpowiedz
Jako, że pochodzę z rodziny wojskowej Pana nazwisko okazjonalnie można było słyszeć w moim rodzinnym domu. Ojciec uważał, że jest Pan odpowiednim człowiekiem na odpowiednim stanowisku, mimo paru kontrowersji z Panem związanymi.

Moje pierwsze pytanie.
Co sądzi Pan o generale Skrzypczaku i DWL w czasie jego urzędowania.
  • Odpowiedz
@tytanos: Czy Polska nie powinna nastawić się na potężne wzmocnienie piechoty, kosztem innych rodzajów wojska (jeden żołnierz z odpowiednią wyrzutnią z pociskiem za np. 100 000 USD może zniszczyć czołg lub śmigłowiec wart kilkanaście mln USD) Czy byłoby to bardziej efektywne?
  • Odpowiedz
Jak Pan ocenia i co myśli na temat kupowania sprzętu oraz amunicji od polskich producentów. Z tego co jest mi wiadome jest nacisk na to by wspierać polski przemysł wojskowy, co wiąże się ze stratą na jakości i cenie.
  • Odpowiedz
Jak ocenia Pan Prezydenta Bronisława Komorowskiego? Czy mógłby Pan przybliżyć swoje relacje z nim przed oskarżeniem Pana przez obecnego Prezydenta o korupcję? Jak taki człowiek mógł zostać głową państwa i czy start w wyborach prezydenckich to była, według Pana, jego własna inicjatywa?
  • Odpowiedz
Napisał Pan kiedyś, że:

W moim przekonaniu stworzenie systemu obrony terytorialnej z wykorzystaniem doświadczeń zwłaszcza Armii Krajowej, dałoby Polsce odstraszający atut obronny porównywalny z posiadaniem broni atomowej.

Nie widać woli politycznej ani stworzenia takiego systemu, ani dla wejścia w posiadanie broni atomowej. Załóżmy jednak, że taką wola u władz państwa się pojawi.

Jakie przeszkody widzi Pan dla zdobycia przez Polskę broni atomowej, czy Polska powinna o taką broń zabiegać i jakimi drogami?
  • Odpowiedz
Dla sporej części ludzi gen. Petelicki był postrzegany jako człowiek układu, "stary esbek", ktoś kto niszczył Polskę. Współpracował Pan z nim w MON w latach 90, wywodzi się Pan ze środowiska opozycyjnego, ma Pan prawicowe poglądy i zawsze ciepło się Pan o nim wypowiadał a gen. Petelicki o Panu. Na prawicy pozytywnie wypowiadali się o nim również np. prof. Rybiński czy Janusz Korwin-Mikke. Skąd tak różne oceny tego człowieka po prawej stronie?
  • Odpowiedz
Temat sprzedaży polskiej broni broni Ukrainie i Pana zdanie. Czy przy ewentualnej chęci zakupu naszej broni przez Ukrainę powinniśmy podjąć negocjacje? Czy wtedy sprzedaż będzie korzystna jedynie finansowo, czy też może korzystna ze strategicznego punktu widzenia procentując w przyszłości? A może taka sprzedaż podczas trwania konfliktu będzie błędem strategicznym? Wszakże rząd ukraiński niejednokrotnie nie mówi już o walce z separatystami, lecz o wojnie z Federacją Rosyjską. Jak Polska mogłaby to rozegrać? Chłodny
  • Odpowiedz
Rosja gra na rewizję układu sił na świecie. Jej możliwość projekcji siły jest niewspółmierna do ich potencjału(m.in. gospodarczego). Oczywistym jest, że długo takiego stanu nie utrzymają. Gdyby miał wybuchnąć konflikt na skalę światową, to jak Pana zdaniem by się to odbyło?
Czy Rosja zainicjuje konflikt z powodu niemożności utrzymania swojego potencjału militarnego?
Czy może USA wywoła go póki jest silniejsza od Chin?
  • Odpowiedz
@Velati: Pytanie:
Ostatnio w polskim radiu w audycji z zaproszonym generałem i przedstawicielem "Strzelca" obie strony wyrażały deklaracje współpracy i mówiły że takowa już ma miejsce.

Z tego co wiem jest Pan zaangażowany przy współpracy z MON w tworzeniu projektów związanych z obroną terytorialną. Jak to teraz wygląda? Jakie są plany? Czy posuwa się to do przodu. Czy widzi Pan dobre rokowania na przyszłość.

Dodatkowo zapytam czy takie plany uwzględniają dozbrajanie
  • Odpowiedz