Wpis z mikrobloga

Mój dziadek musiał uciekać przed NSZ z tego powodu.


@TheBestest: są udowodnione, wielokrotne przypadki, że komunistyczna Gwardia Ludowa, a potem przemianowana na Armię Ludową podawała się za "NSZ" , "WiN", czy odziały "AK" i rzeczywiście ludzi mordowano, Żydów również. Chyba nie trzeba tłumaczyć co to miało na celu? Z resztą była to ich główna działalność aby denuncjować polskie podziemie zbrojne i szkodzić mu. http://multibook.pl/pl/p/Piotr-Gontarczyk-Polska-Partia-Robotnicza.-Droga-Do-Wladzy-1941-1944/3083 AL i GL to zbrojne ramię PPR
@SzewskaPasja: ja tam specjalnie nie spotkałem się w prasie, żeby ktoś ukazywał Baumana jako wzór do naśladowania. Uczestniczył w wielkim syfie komunistycznym to jedna sprawa, ale druga to jego wiedza i przenikliwość umysłu, które pozwoliły mu zostać jednym z najpoczytniejszych światowych socjologów. Czy wybitna książka powinna zostać spalona na stosie, tylko dlatego, że autor za młodu popierał czynnie reżym?

Zastanawiam się jak nazwać ten rodzaj postrzegania świata:
Roman Polański byłby genialnym
@ajuto00: 1) Książka , nawet ta najbardziej plugawa, na stosie spalona być nie może.
2) Tutaj napotykamy największy dylemat. Czy człowiek, który dopuścił się takich czynów, powinien nauczać innych? Co jeśli faktycznie jest genialnym socjologiem, a jednocześnie, jego ideologia popiera to co robił kiedyś. Komunistyczny rak dalej gdzieś w człowieku siedzi. Nigdy się tego oficjalnie nie wyparł. Czy powinniśmy tutaj dopuścić do głoszenia tych prawd ?
3) Polański ? za skrzywdzenie
@SzewskaPasja: Czy wspieranie reżimu nie szkodzi drugim? Pośrednio szkodzi, lista listeratów związanych z władzą komunistyczną jest bardzo długa. Tu Cię zadziwię, jest świetny o tym cykl artykułów, który pojawił się na łamach GW "Towarzysze nieudanej podróży", chyba tak się to zwało. Borowski to postać strasznie tragiczna, przeżył Auschwitz, a potem zaangażował się w budowanie komunizmu. Ten cykl próbuje wniknąć w psychikę tych ludzi, wiedzieli, że nie do końca jest to wymarzona
@ajuto00:

Mierny ale wierny?


Na pewno nie za postawę w partii. Bardziej chodziło mi o honor.

Ale od początku i w sumie krótko (mam nadzieje). Nie poruszam tutaj kwestii tego czy Bauman jest dobrym socjologiem czy nie. Uważam, że każdego zbrodniarza, nie ważne czy to złodziej, pedofil czy kat, należy rozliczyć za przeszłość. Przejaskrawiając, postawiłbyś Hitlera na ASP i kazał mu wykładać, i broniłbyś go, argumentem: w sumie kiedyś mordował, ale
Uważam, że każdego zbrodniarza, nie ważne czy to złodziej, pedofil czy kat, należy rozliczyć za przeszłość.


@SzewskaPasja: No i tutaj pełna zgoda. Cały czas stoję na stanowisku, że trzeba na człowieka patrzyć wieloaspektowo i nie ferować ogólnych wyroków w tak skomplikowanych sprawach. Na historię należy patrzyć z rozsądkiem, a nie z histerią. To, że ludzie na studiach czytają Baumana, nie znaczy, że popierają stalinizm w Polsce.

Przewiny Baumana a Hitlera są