Wpis z mikrobloga

#wosp #wosplive #4konserwy #neuropa


Tak a propos słynnego demota "porównującego" rzekome wpływy i wydatki Caritas i WOŚP oraz ogólnie gównoburzy nt. fundacji. Bierzemy do łapki sprawozdanie finansowe za rok 2013, w którym czytamy:

Przychody
Przychody z XXI finału z wpłat pieniężnych : 47.255.061,58zł // czyli pucha
Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 10.214.810,60 // czyli sponsorzy fundacji + allegro
Przychody z 1% podatku 3.292.316,37

Koszty
Struktura kosztów na realizację zadań statutowych:
Zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczna 56.100.862,52 // czyli "zakup sprzętu"
Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków 1.241.281,62 // czyli według jednego kolesia "sranie w banie"
Program Infant Flow 96.637,18
Program „Ratujemy i Uczymy Ratować” 1.970.070,42
Wydatki na działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego 7.164.569,98

Liczymy:
Przyjmijmy, że darowizny rzeczowe i celowe to w 100% przychody "finałowe" (allegro, przelewy bezpośrednie itp.) - nie jest tak, w tej kwocie zawierają się też normalni sponsorzy fundacji, ale zawyżamy na niekorzyść Fundacji. Razem mamy 57469872,18 zł.

Teraz przyjmijmy, również na niekorzyść fundacji, że "wydatki na działalność propagatorską" to w 100% Woodstock, a wydatkami statutowymi są wyłącznie Programy i zakup sprzętu. Razem mamy 59408851,74 zł.

Bystry czytelnik już zauważył do czego zmierzam, mniej bystrym wyjaśniam: zawyżone przychody z Finału minus zaniżone wydatki na cele "dobroczynne" dają nam -1938979,56 zł. Innymi słowy, mimo szacowania na niekorzyść, Fundacja na cele dobroczynne wydała 103,37% tego co zebrała na Finale. Taka to niegospodarność, tyle nakradli!

Konkluzja:
W 2013 wydała więcej, w poprzednim mniej, w jeszcze poprzednich bywało tak i tak (link na dole). Nie jest to niczym dziwnym, jeśli się wie (lub chce wiedzieć), że fundacje nie zaczynają każdego roku z zerowym kontem, tylko prowadzą działalność ciągłą. Uzbrojeni w tę wiedzę nie mamy problemu ze zrozumieniem, że zakup sprzętu za kilkadziesiąt milionów złotych jest nieco bardziej skomplikowany od zakupu bułek w spożywczaku, a więc trochę trwa.

Linki:
1. Zestawienie przychodów i wydatków za lata 2001-2013 w arkuszu kalkulacyjnym
2. Sprawozdania finansowe za lata 2001-2013 - jeśli nie wierzysz mi na słowo sprawdź sam :)
3. Sprawozdanie ze zbiórki publicznej 21. Finału
4. Rozliczenie środków z 21. Finału zebranych poza zbiórką publiczną

  • 38
  • Odpowiedz
@rineo: Żartujesz cumplu? Dane? Liczby? Dokumenty? Zwariowałeś? Chcesz w merytoryczny sposób dyskutować z ludźmi, którzy za pewnik biorą kurkowe "bo mi się tak wydaje"?
  • Odpowiedz
tak


@rineo: Podziwiam wytrwałość, naprawdę. Próbowałem to robić samemu, odbiłem się od ściany kretynizmu i fanatycznego zaślepienia na fakty, dostałem raka, odpuściłem. Owsiak jest na wypoku spalony, debile zakopali nawet KSIĘDZA krytykującego idiotyczny i bezzasadny hejt anty-orkiestrowy.
  • Odpowiedz
Owsiak jest na wypoku spalony

@mnik1: to zależy jak się znalezisku trafi, choć faktycznie - jak co roku - tuż przed Finałem obserwujemy zwiększoną aktywność Rzeczpospolitej Obleżonej. Z częścią warto rozmawiać ( :) ), część jest zainteresowana wyłącznie bezmyślnym* copypastowaniem demotów i "gdzie jest słoik".

  • Odpowiedz
Owsiak jest na wypoku spalony, debile zakopali nawet KSIĘDZA krytykującego idiotyczny i bezzasadny hejt anty-orkiestrowy.


@mnik1: tak jak pisał gilbert, pokaźna część hejterów to multi kurki: [klik].
  • Odpowiedz
@mnik1: chwila cierpliwości, dojrzeje i spadnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ojej zapomniałem, już ma na celowniku Janinę Ochojską, bo się wczoraj ośmieliła bronić Owsiaka. Wszystko na twitterze kontrowersji, jakby się komuś chciało. Już wie, że dokumentacja jej fundacji jest trefna :D
  • Odpowiedz
@rineo: Co? Niby po prawej stronie jest więcej przeciwników? Od kiedy? Po lewej jest ich więcej, bo Owsiak udowadnia że bez pomocy państwowej też da się pomagać, że ludzie nie są kompletnymi debilami którzy bez zmuszenia przez państwo do pomagania pijakom i nierobom i w 5% naprawdę potrzebującym nie będą w stanie nikomu pomóc, tylko zostawią ich na pastwę losu...

Czemu prawej stronie Owsiak miałby w czymkolwiek przeszkadza? Prawa strona jest
  • Odpowiedz
Niby po prawej stronie jest więcej przeciwników?

@Loloman: nie nie, "Rzeczpospolita Oblężona" nie ma nic wspólnego z prawicą, poza tym, że sami się tak określają. Twoje definicje są oczywiście słuszne, więc masz rację :)
  • Odpowiedz