Wpis z mikrobloga

Kilka pytań do SAP-owców.

1. Jak wyglądają zarobki programisty abap (najlepiej w róznych stadiach kariery)? Jeżeli chodzi o możliwości zarobkowe czy lepiej iść w tym kierunku niż np. w Jave czy C#?

2. Jak dostać się do branży - najlepiej w Warszawie? Z tego co widziałem żadne uczelnie nie kształcą w tym konkretnym kierunku stąd pytań how to get in? Czy student 3 roku informatyki (studia 3,5 letnie), angielski biegle (studia po angielsku), brak doświadczenia komercyjnego, udział w projektach open source i dobra znajomość Javy - ma jakieś szanse na płatny staż?

Pytam bo po nowym roku chcę rozpocząć karierę zawodową i zastanawiam się, czy rozwój w stronę Javy to napewno dobry pomysł w porównaniu własnie z SAP-em/ABAP-em.

Dzięki.

#sap

#abap
  • 39
  • Odpowiedz
@fryond: studia praktycznie niczego nie uczą i nie musisz mi tego mówić (a może lepiej pasuje nie uczą niczego praktycznego ;)), więcej nauczyłem się przez weekend dłubania samemu niż przez cały semestr cpp. Zajmujesz się abapem?
  • Odpowiedz
@fryond: Warszawski rynek pracy jeżeli chodzi o Jave znam ze względu na to, że mój starszy brat pracuje w branży 4 lata. O abapie i sapie nie wiem natomiast nic po za internetowymi legendami, że to kopalnia złota ;) Stąd chciałbym wiedzieć coś więcej.
  • Odpowiedz
@barto5zek: najlepiej zawołać @whill3r

z tego co sie orientuję ABAP-er może liczyć na około 20000 złotych, wiadomo ze nie na początek. Jako junior developer powinieneś coś złapać bez problemu.

Ale w SAP to lepiej być konsultantem ;)
  • Odpowiedz
@barto5zek: Robiąc w abapie zarobisz więcej ale to nie jest praca stacjonarna. Dużo jeżdżenia po klientach, czasem projekt jest w innej części Polski na pół roku i żyjesz po hotelach. Jako programista c#, java itp. zarobisz mniej ale masz prace 8h dziennie na miejscu.
  • Odpowiedz
@sxill: teraz pytanie brzmi jak dużo więcej tj. czy ta większa ilość pieniędzy jest tego warta. I czy na delegacji pracuje się 8h czy #!$%@? od rana do wieczora, bo jeżeli tak, to możliwe, że stawka w przeliczeniu na godziny za net czy jave jest podobna. A odpowiedź na 2 pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@fryond: Znam Warszawskie warunki tak jak mówiłem, przy kilkuletnim stażu pracy 15-17k netto ale na fakture, także od tego jeszcze dochodowy i zus ;)

Jestem po prostu ciekawy tego abapu bo bardzo mało się o tym słyszy a tak jak mówie dopiero będę zaczynać karierę zawodową i pomyślałem, że to może być dobra opcja :D (ze względu na te góry złota o których się czyta w internetach ( ͡
  • Odpowiedz
@barto5zek: to jest bardzo łatwy język, ale też bardzo hmmm specyficzny. A jest i uczelnia na której nauczysz się ABAPA, a przynajmniej go liźniesz. To jest uniwersytet Ekonomiczny we Wro. Zarobki są spoko. Zaczynasz od jakiś 5k - 6k brutto, specjalizujesz się w konkretnym module, a potem to już od zapotrzebowania na rynku. Górnej granicy nie ma.
  • Odpowiedz