Wpis z mikrobloga

Jak to jest z transportem miejskim w innych aglomeracjach polski niż w GOPie w kontekście miast mniejszych niż centralne?

W GOPie na ogół dominuje KZK GOP czyli związek złożony z 28 gmin członkowski. jednak sam KZK GOP wykonuje również przewozy na terenach gmin niezrzeszonych nawet takich które mają własną komunikacje miejską. KZK GOP nadzoruje Tramwaje i Autobusy.

W GOPie mamy jeszcze kilku innych przewoźniko-organizatorów: MZK Tychy(Autobusy/Trolejbusy) , PKM Jaworzno (Autobusy) oraz MKZP Tarnowskie Góry [Autobusy] (który z resztą sporo kursów na zlecenie operatora KZK GOP robi czyli takie cuda)

W GOPie tendencja jest do łączenia się w organizacje organizujące transport często schemat wyznaczą dawne PRLowskie oddziały WPK (Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego)

Daje podglądową mapkę obszaru tylko gmin członkowskich KZK GOPu

#transportpubliczny #slask #komunikacjamiejska
Pobierz
źródło: comment_2c4sFjEVZ8sU3x6NU4bab17Qg3SeCdub.jpg
  • 22
@WesolyGrabarz: Daj tylko jakaś alternatywę bo na razie absolutnie takiej nie widzę.

Ja bym nie likwidował KZK GOPu tylko zmienił jego działanie tzn

1. Nie było by jako takiej siedziby oprócz dla picu wybranego miejsca.

2. Wszystkie sprawy komunikacyjne byłby ustalanie w wydziałach komunikacji miast członkowskich za pomocą obecnych urzędników w porozumieniu z prezydentami tych miast.
@sylwke3100: zmniejszyć ceny przede wszystkim... a tu kolejna podwyżka. Wprowadzić bilety minutowe- w rozsądnym czasie i cenie. No i dodać kilka linii. Niektóre busy jeżdżą puste bo są co 15min. Ja mam do siebie busa co 30-40min (nie mówiąc o weekendach- co godzinę) i czasami nie ma czym oddychać...
@Traviu: Bilety nie zdrożeją teraz przynajmniej nie te nabite na kartę (ceny zostają) a nawet tansze będą dla tras do 5 km

@WesolyGrabarz: Wiem że propozycje można do nich przesyłać. więc jak jesteś chętny to z tego co wiem na kontakt bo wiem że niestety z liniami tak jest (np potworek nowy co powstał na linii 950 :D)
@sylwke3100: wprowadzenie biletów na kilometry przez KZKGOP to najgłupsze co słyszałem. Jak oni to będą sprawdzać i liczyć? Przekrocze 13km bo zrobię 13,5 i mandat? Gdzie tu sens i gdzid logika?

@Traviu: Każdy bus/tramwaj jest wyposażony w GPSa z nadajnikiem. Już teraz parę busuw można sprawdzać gdzie są http://sdip.kzkgop.pl/web/ml/map/

Poza tym będzie można sobie wybrać czy na karcie będziemy używać zwykłych biletów czy na km (na kilometry na krótkich dystansach mają być tańsze)

@WesolyGrabarz: Tylko przygotuj się na to że jak wysyłasz oficjalne pismo czy to listem czy emailem to z 30 będziesz czekał (bo ponoć takie mają tempo)
@Traviu: No kilometrówka się opłaca tylko ja krótkich dystansach jak mówię. Ja np tramwajem do Katowic(rynek) wg nowej taryfy zapłacę:

1. Tradycyjny bilet: 4 zł (2 miasta/30 min)

2. Karta - Kilometrówka: 4 zł (pow 5 km)

3. Karta - Bilet: 3,80 zł

Miesięczy będzie na 30 dni jak się nie myle.
@sylwke3100: pytanie padło o inne aglomeracje:

Kraków posiada sporo linii aglomeracyjnych które kursują do pętli/centrów przesiadkowych z których można wbijać w miasto już regularną miejską komunikacją.

Tutaj ich lista: http://kmkrakow.pl/linie-kmk/linie-aglomeracyjne.html

Komunikacja odbywa się na podstawie dwustronnych umów między gminami.

Co do GOPu to problemem komunikacji jest uciekanie aglomeracji na zewnątrz, ogólny odpływ ludzi i dobra infrastruktura drogowa (finansowana centralnie) a na transport zbiorowy to już pomysłu nie ma do końca.