Wpis z mikrobloga

#sql #bazydanych

Zakładając, że ktoś nie ogarnia, nie zna się. Ale słyszał gdzieś kiedyś, że jak nałoży się indeks na kolumnę to szybciej wszystko działa i w ogóle.

Jeżeli taki ktoś założy indeks na wszystkie kolumny to nadal będzie szybciej, tylko zmarnuje niepotrzebnie przestrzeń na dysku, czy indeksy na wszystkim namieszają bazie i będzie wręcz gorzej?
  • 12
@RomantycznyRoman: Nie nie, pytanie jest na prawdę czysto teoretyczne, ja sobie indeksy pozakładałem(raczej prawidłowo).

A bawię się mysql(domyślnie tam chyba InnoDB siedzi), a dane to są w większości inty, czasem boolean. Tak sprytnie sobie wszystko porobiłem.
@anonim1133: To z defaultu pozakłada indeksy na klucze - masz klucze - prawda;) Sprawdź silnik, bo tam są pewne różnice, których oczywiście ad hoc nie pamiętam. Jak chcesz mogę Ci podrzucić namiar na literaturę, ale to później, bo się teraz czilałtuję:)

Jest fajna zabawa z optymalizowaniem autoinkrementowanych kluczy pod kątem potrzeb poszczególnych tabel - skalowalność, przyrost danych etc... A - używasz workbencha?
@RomantycznyRoman: Tak tak, klucze są oczywiście + dodatkowe indeksy na polach po których najczęściej wybieram dane - tak zdaje się powinno się je nakładać?

Nie nie, z literaturą na prawdę nie trzeba. Pytanie teoretyczne, a system na pewno da radę, bo nie będzie nadmiernie dużo pytań przetwarzał - więc nawet jak bym coś źle zrobił to by było w porządku.

Jest fajna zabawa z optymalizowaniem autoinkrementowanych kluczy pod kątem potrzeb poszczególnych
@anonim1133: Tak - zdecydowanie na pasjonata - jak człowiek zaczyna pisać dla siebie, to na prawdę zaczyna uwielbiać zabawę w przerzucanie danych i optymalizowanie struktur:)

Workbench jest o tyle fajny, że rozrysowuje Ci schemat tabel i widzisz dokładnie, gdzie dałeś dupy przy projektowaniu bądź wdrażaniu schematu. I ciekawostka - jak masz jakąkolwiek zjebkę w strukturze, to workbench wywali się w kosmos - nie mówiąc Ci oczywiście, dlaczego się wywalił.

Ok -