Wpis z mikrobloga

921 - 1 =920

Ian Stewart, Dlaczego prawda jest piękna. O symetrii w matematyce i fizyce, Literatura popularnonaukowa

Światowej sławy matematyk zabiera czytelnika w podróż śladami wielkich matematyków. Od starożytnych Babilończyków, przez Euklidesa, nowożytnych geniuszy(jak Galois), aż do twórców nowoczesnych teorii. Zagadnieniem wokół którego skupił się autor jest, jak łatwo wywnioskować z podtytułu, symetria. Choć w pierwszej części niewiele jej uświadczymy, ponieważ porusza ona głównie temat geometrii, a to jednak dzięki algebrze uczeni doszli do koncepcji symetrii.

Czym konkretnie jest jednak symetria? Chyba każdy ze szkoły pamięta jeszcze oś symetrii. Ma ona tą właściwość, że po przełożeniu figury względem niej otrzymujemy jej zwierciadlane odbicie. Czyli innymi słowy symetria jest takim rodzajem transformacji, po której dokonaniu obiekt wygląda identycznie jak przed nią. W oparciu o tę prostą ideę(oczywiście mocno rozbudowaną) prowadzi się dziś badania na temat podstaw Wszechświata, w takich dziedzinach wiedzy jak np. teoria względności czy mechanika kwantowa.

Jest to niezwykle ciekawa i dobrze napisana książka dla osoby chcącej się zapoznać z tym tematem. Chociaż w samej książce mało jest czystej matematyki(autor zamiast umieszczać równania woli użyć słów, co jak łatwo się domyślić nie zawsze najlepiej oddaje istotę sprawy), ja jako laik żeby odpowiednio zrozumieć wszystkie poruszane aspekty musiałem kilka razy sięgnąć do Internetu, ponieważ choć autor stara się tłumaczyć nawet całkiem podstawowe sprawy, zdarza mu się jednak zapomnieć o tych trudniejszych i bardziej skomplikowanych. Dlatego dobrze jest jeśli czytelnik posiada już pewne podstawy w tej dziedzinie. Mimo to dzięki zdolnościom pisarskim Stewarta książkę czyta się przyjemnie i polecam ją.

#bookmeter
źródło: comment_wiVTRFvRP4w4RWttu8VAiiW3F0wEBtv7.jpg