Wpis z mikrobloga

Nie mogę za bardzo zrozumieć istoty tablic (język C#).

Mam np. zadanie:

Utworzyć tablicę o wymiarach 2 wiersze i n kolumn zawierającą:

w pierwszym wierszu n dowolnych liczb całkowitych, a w drugim kwadraty liczb z pierwszego wiersza

Nie wiem za bardzo jak mam wykonać to zadanie. Normalnie stworzyłbym program, który podaną liczbę podnosi do kwadratu i podaje wynik, a tutaj jak ma wyglądać końcowy produkt?

Ps. Czytałem parę poradników, ale traktują ten temat zbyt ogólnikowo i czuję się trochę zagubiony z tymi tablicami.

#pytanie #programowanie
  • 8
@Legion94: Czego nie rozumiesz w tych tablicach? Co do zadania to np dla n=3 tworzysz tablicę tab[1,2]. W pierwszym wierszu wpisujesz jakieś losowe liczby np. tab[0,0]=2; tab[0,1]=4; tab[0,2]=9; W drugim wierszu wstawiasz liczbę z pierwszego wiersza podniesioną do potęgi czyli: tab[1,0]=tab[0,0]tab[0,0]; tab[1,1]=tab[0,1]tab[0,1]; tab[1,2]=tab[0,2]*tab[0,2];
@YvusBellator: Myślałem po prostu, że to będzie bardziej skomplikowane. Jeśli mam napisać zwykłą tablicę tak jak ty to napisałeś, to ok. Wydawało mi się, że to użytkownik ma wpisywać jakieś dane, które maja być podnoszone do kwadratu itd.
@Legion94: > wymiarach 2 wiersze i n kolumn zawierającą:

Twój problem może polegać na tym, ze chcesz sobie przyrównać tablice dwuwymiarową do tabeli a to trochę moim zdaniem utrudnienie, ja tak o nich nie myślę w każdym bądź razie. Po prostu w jednowymiarowej masz t[0] = 'hehe' czyli jakby jeden stan na jeden element. W dwuwymiarowej masz t[0][0] = 'lol', t[0][1] = 'kek' czyli n stanów(tu 2) na jeden element. Zresztą
@Legion94: No to też jest proste:

int n=Console.ReadLine();

int tab[1,n]=new tab[1,n]();

for(int i=0;i
{

Console.WriteLine("Podaj liczbę dla kolumny nr:" +i.ToString());

int l=Console.ReadLine();

tab[0,i]=l;

tab[1,i]=l*l;

}

Nie pamiętam dokładnej skaładni ale będzie to mniej więcej tak