Wpis z mikrobloga

@bruceivins: Po co mieszasz osobne rzeczy do marksizmu kulturowego? Ale możesz mi wyjaśnić jak te dwie rzeczy łączą się z marksizmem kulturowym i czym faktycznie jest, serio :>

e: Linda nie Lindena :|
  • Odpowiedz
@bruceivins

czyli Szkoła Frankfurcka to mit wymyślony przez prawaków? A co z teorią krytyczną?


Odpowiadam. Początki teorii krytycznej z początku lat dwudziestych nie miały z marksizmem jako naśladownictwem poglądów nic wspólnego. Na początku to były seminaria poświęcone marksizmowi, psychoanalizie i historii, mające na celu przeniesienie teorii nauk empirycznych na grunt nauk społecznych z powodu kryzysu człowieka, jaki ich zdaniem miał miejsce w powersalskich Niemczech. Lukacs, Wittfogel i Pollock swoje spotkania nazywali nieoficjalnie
  • Odpowiedz
@bruceivins:

Antonio Gramsci - czyli Szkoła Frankfurcka


Pudło - Gramsci koło Szkoły Frankfurckiej nawet nie stał. Jej przedstawiciele to Horkheimer, Habermas (ten sam dyskutujący z Benedyktem XVI, zajmujący się zresztą teorią komunikacji, nie żadnymi hegemoniami kulturalnymi), Adorno, Marcuse i Fromm - z tych najbardziej znanych.

Teoria krytyczna to metodologia dekonstrukcji tych relacji, gdzie na relacje kulturowe nakłada się klasyczną marksistowską analizę wyzysku proletariatu przez burżuazję - tak więc kobiety traktuje się
  • Odpowiedz
Grupa marksistowskich myślicieli, wśród których prominentną postacią był Antonio Gramsci - czyli Szkoła Frankfurcka - doszła do wniosku, że przyczyną tego jest fakt, że oprócz "zniewolenia" kapitalistycznego, znoszonego przez rewolucję, istniała także forma ucisku nazwana przez nich "hegemonią kulturową".


@bruceivins: O jeżu. Gramsci nie był przedstawicielem Szkoły Frankfurckiej, on był otwartym marksistą po kres swoich dni, przecież to idzie sprawdzić w pierwszym lepszym źródle (nie licząc tych, które demaskują marksizm kulturowy
  • Odpowiedz
Przy okazji, pozwolę sobie zawołać col. @Velati. Myślę, że zainteresuje Cię przebieg dyskusji, podane argumenty oraz linki. Miałbym pytanie: czy marksizm kulturowy, o którym pisałeś, zgadza się z tym co jest w moim linku z Wiki i streszczeniem bruce'a?

Szczerze zachęcam Cię do walki z knypami o prawdę.
  • Odpowiedz
@shadowboxer: nie mam zbytnio czasu teraz, potem linki przejrzę, tylko na szybko przejrzałem wasze wpisy, @bruceivins trochę spudłował z Gramscim a reszta brzmi jak kopia Buchanana z jego książki Śmierć Zachodu, dobrze to wyczułem? thx za zawołanie
  • Odpowiedz