Wpis z mikrobloga

Antyaliasing fontów męczy oczy i uszkadza wzrok.

(Nie wiem, czy to prawda, jednak moje oczy kiedyś to źle znosiły.)

"The price of nice looks: anti-aliased fonts hurt eyes and damage eyesight"

"Yes, there are many people who like those smoothly-blurred texts. But, they are also those who don’t. There are those who get visual fatigue, headache and sore eyes from reading blurred fonts. There are those who want their eyesight to stay as good as possible for as long as possible. There are those who dislike, or even hate smooth font rendering. Perhaps, it’s all down to personal perception, perhaps they are in the minority, but who has extra time to waste on slower-reading fonts, or an extra pair of eyes to damage? (...)

Perhaps, antialiased fonts will look good on very high pixel density screens, one day, when such screens are widely used, because they will need to create less blur to render fancy fonts, but at the moment, on usual displays, it makes text look worse instead of better. THough, with very high pixel density, aliased rendering will also display very good results."

http://annystudio.com/misc/anti-aliased-fonts-hurt/

#webdesign #webdev #font #fonts #antyaliasing
  • 6
@moon5: to może mieć zastosowanie dla:

1. słabych silników renderujących (np. na windzie sprzed cleartype);

2. ekranów o niskich rozdzielczościach, a precyzyjniej pisząc, o niskim PPI (powiedzmy w okolicach 72 ppi);

3. wydumanych, wymyślnych fontów, które same w sobie są złe, a po potraktowaniu je gównianym silnikiem renderującym są jeszcze gorsze..

poza tymi raczej ten problem aktualnie nie występuje, choć dawniej był dość dotkliwy.
@michalkosecki: Pamiętam jak mnie to kiedyś raziło ("mgła w oczach"). Nawet już potem, na tym moim nowym Windows 8 na samym początku, później może była jakaś aktualizacja, nie wiem, ale od pewnego czasu przestało mnie razić...

2. ekranów o niskich rozdzielczościach, a precyzyjniej pisząc, o niskim PPI (powiedzmy w okolicach 72 ppi);


A w sumie nie wiem, jakie mam ppi na tym kompie. Musze poszukać.

3. wydumanych, wymyślnych fontów, które same
@moon5: ja u siebie na windzie mam wyłączony antyalias font i jest idealnie, kropka nad i to dokładnie 1 piksel ekranu :D

za to na służbowym macbooku wszystko wygładzane :/ niby można to wyłączyć (lub zmienić poziom) ale i tak nie działa to tak jak powinno i rezultat jest daleki od ideału.

#tylkoaliasowanefonty :D
@epi:

Ja dopiero dziś wyłączyłam Clear Type w Windows, jednak nie widzę tak dużej różnicy jak kiedyś (w Firefoksie). Są plusy i minusy. Momentami nawet font jest zbyt cienki (ten mały). Może już popsuł mi się wzrok? ;)

Trudno podjąć decyzję.