Wpis z mikrobloga

W #belgia jest świetnie rozwiązany system odbioru odpadów z gospodarstw domowych. Cena wywozu zawarta jest w workach na śmieci, która jest stała na dany rok kalendarzowy. I tak w moim regionie (gmina) mamy żółte worki kosztujące €18/10szt. na odpady ogólne (w innych regionach mogą być inne kolory, ponieważ cena może się różnić, taka blokada by nie kupić gdzieś taniej). Oczywiście kolory są zastrzeżone, a worki dodatkowo oznakowane, żeby uniknąć kombinowania. Ubrania i papier odbierają za darmo. Każde domostwo dostaje kalendarz co i kiedy odbierają, na cały rok, ja osobiście wolę apkę na andka, bo przypomina mi wieczorem poprzedniego dnia co trzeba wystawić przed dom, bo przeważnie ok 7:00 zabierają u mnie.

Jako bonus dodam, że worki na plastik i puszki kosztują chyba ok €4/10szt. i warto śmieci dobrze ubijać, w końcu tak wyrzucimy więcej za mniej ;)

Uprzednio dodałem zdjęcie jak bałagani polonia w hotelach pracowniczych (wiele takich widziałem, wszędzie to samo), teraz zdjęcie lenistwa, bo to nie oni płacą za worki...

#zagranico #ciekawostki
sierzchula - W #belgia jest świetnie rozwiązany system odbioru odpadów z gospodarstw ...

źródło: comment_5R6N5Pvdi3z4pJ8mQYPcgZPgjICL6BKQ.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@rss: @gentelman: w ciągu roku pójdzie może 30 worków ogólnych i 25 na plastik, a następnego roku np zmiana koloru i wzoru. A wykrycie kombinowania to grube kary, bardzo grube.

@testowyandrzej: a śmieci to gdzie? ;) nie ma lekko, lasów też nie ma jakby jakiś niedorozwój chciał tam wyrzucić :)
  • Odpowiedz
  • 1
@testowyandrzej: w sumie racja. U mnie na osiedlu jeszcze do niedawna ludzie wykańczali mieszkania, więc administracja oferowała zakup worków na gruz z wliczoną ceną wywozu. Oczywiście znaleźli się janusze, którzy podrzucali gruz we własnych workach, "bo tańsze".
  • Odpowiedz
@sierzchula: ja w tym rozumiem logike "nie będziemy płacić za coś z czego nie korzystaliśmy, zapłącimy za to co tak naprawde użyliśmy", ale w cebulandi gdzie trochę inaczej się zarabia by to nie wyszło, prędzej ludzie zaczeli by kupować lewe worki albo wyrzucać śmieci do lasu
  • Odpowiedz
@sierzchula: apka która przypomina o wywozie konkretnych smieci jest firmy która te smieci odbiera? czy to tylko takie Twoje przypomnienie?

jeśli pierwsza opcja to teraz tak myśle za ile lat u nas takie cos wejdzie ;p bo na razie tylko forma papierowa kiedy i co
  • Odpowiedz