Wpis z mikrobloga

Tak w latach 70. widziano... Złote Tarasy!

To wizja terenu między ulicami Emilii Plater, Złotą (biegnie w kierunku PKiNu), a Dworcem Centralnym - przewidywano tu "kryty pasaż w postaci ogromnej hali sięgającej od Chmielnej [nieistniejący dziś fragment tej ulicy między PKiN, a al. Jana Pawła] do Siennej." Poza tym "pasaż otwarty; urozmaicony pasmami zieleni i wody dekoracyjnej wyposażony w nadwieszone ciągi na kawiarnie i miejsca widowiskowe". Innymi słowy galeria handlowa w wersji à la Warszawa czasów Gierka.

Rysunek autorstwa Marka Młodeckiego pochodzi z tygodnika "Stolica"

O projekcie jużwcześniej dzis pisałem

#warszawa #fotohistoria #historia #ciekawostki #architektura

Jeśli nie chcesz widzieć tego, co udostępniam dodaj tag #historiazyanosky na czarną listę.
yanosky - Tak w latach 70. widziano... Złote Tarasy!

To wizja terenu między ulicami ...

źródło: comment_hPKQDOZoWKdeNSQV0TdG8yJ6SwyjD1rW.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@pijanstwo: Socrealistycznych znaczy ;)

Przyznam szczerze, ze socreal w wydaniu placu MDM, Muranowa czy PKiN lubię. (wiem jestem odosobniony w tym uczuciu). Smyka też lubię, bo to po prostu dobry projekt.

Natomiast Rotundę, Universal, Elektrim i Mariott po prostu bym wyburzy i zastąpił czymś bardziej nowoczesnym. Centralny nawet mi się podoba, choć wydaje mi się, że na niego też już pora.
  • Odpowiedz
@yanosky: Pod pojęciem (być może błędnie) socrealizmu rozumiem te budynki, gdzie silono się na ornamenty, rzeźby itd. Natomiast za modernizm w wydaniu komuszym uważam te wszystkie klocki. Centralny nawet cenię za nienarzucającą się otoczeniu formę, natomiast reszta to w moim odczuciu tragedia. Na dodatek bardzo brzydko się starzejąca. Próbę czasu przetrwa tylko MDM.
  • Odpowiedz
@yanosky: No tak, ale Centralny, CDT czy Rotunda to nie są budynki socrealistyczne tylko modernistyczne. Ten projekt Hotelu Centralnego też nie zalicza się do socrealizmu, który skończył się w Polsce wraz ze stalinizmem. Nawet w okresie jego obowiązywania powstawały budynki, które socrealistyczne nie były - CDT jest tu dobrym przykładem, bo został zaprojektowany przed zadekretowaniem socrealizmu i później był za to ostro krytykowany. Na szczęście budynek ukończono zgodnie z pierwotnymi planami.
  • Odpowiedz
@Traviu: Mam sporo materiałów o Warszawie. To moje miasto z dziada pradziada. Ale jeśli trafi mi się coś "ogólnopolskiego", o czym mam choćby blade pojęcie to będę się dzielił :)
  • Odpowiedz