Zauważyliście pewien schemat u niektórych ludzi?
Ci, którzy ignorują twoje granice, bardzo często ich nie „przeoczają”. Oni je testują. Sprawdzają, ile mogą przesunąć i gdzie zaczynają się konsekwencje. I to często są ci sami, którzy deklarują „ze mną możesz na noże”. Tyle że ta zasada działa zazwyczaj tylko w jedną stronę.
Dopóki to oni naruszają – to jest „szczerość”, „bezpośredniość”, „taki już jestem”, „mam trudny charakter”. Rzadko albo wręcz nigdy nie pojawiają
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
I zanim mi tu ktoś z narcyzmem wyskoczy, to nie musi być narcyzm, ani borderline, ani żadne inne zaburzenie osobowości. Wystarczy miks niezdrowego (np. unikowego) stylu przywiązania, co najmniej niestabilnej lub zniszczonej samooceny i niedojrzałości emocjonalnej.

A przy okazji, ile razy widzieliście, że „szczerość” kończy się dokładnie tam, gdzie zaczyna się czyjaś granica?
  • Odpowiedz
Zadam ci jedno pytanie. Odpowiedz niekoniecznie mnie, a sobie.

Czego tak bardzo się boisz, jakiej emocji nie chcesz poczuć, że uciekasz w pracę, czy chociaż sprzątanie domu, w hobby, w drinka (który nierzadko okazuje się czterema), w gry albo w bezcelowe scrollowanie telefonu? Czego tak bardzo się boisz, że nieświadomie jesteś gotów lub gotowa przeinaczać fakty i niszczyć swoje całkiem fajne życie?

Odpowiedź na to pytanie — choć tego być może nie rozumiesz —
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sophos: Uważam, że trochę nie w punkt.

Zgadzam się, że wszyscy mamy w środku dziecko, ale w dobrym tego słowa rozumieniu. I relacja z tym wewnętrznym dzieckiem definiuje nam jak bardzo jesteśmy dojrzali.

Jeśli jestem dorosłym mężczyzną, który ma pracę, obowiązki z których się wywiązuje... I następnie świadomie decyduje się pograć na komputerze - to jest dojrzałym dorosłym w kontakcie ze swoimi niedojrzałymi potrzebami.
Jeśli jest człowiekiem, który unika obowiązków,
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sophos jeśli argumentem dla ciebie nie jest to, że szafowanie jednoznacznie negatywnymi osądami na podstawie szczątkowych informacji nie ma nic wspólnego z psychologią, o ile w ogóle zrozumiałeś moją intencję, to wiem, że nic do ciebie nie dotrze.

Ten post jest zły w całej swojej treści i formie, nie ma tu pola do dyskusji nad pojedynczymi zdaniami. To tak jakby się kłócić czy Hitler był jednoznacznie zły, czy jednak miał jakieś
  • Odpowiedz