1918 - Niepodległość przyszła z Cieszyna
30-go października 1918 r. Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego "proklamuje uroczyście przynależność państwową Księstwa Cieszyńskiego do wolnej, niepodległej, zjednoczonej Polski i obejmuje nad nim władzę państwową". Była to pierwsza uchwała będąca de facto ogłoszeniem niepodległości.
sulfan z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 4
Komentarze (4)
najlepsze
@sulfan: ode mnie wykop i duży plus dla Ciebie
Początkowo, w latach 1918-1919, Czesi godzili się, aby tereny zamieszkałe przez przeważającą ludność polską należały do Polski. Zawarto nawet wstępne porozumienie w tej sprawie. Jednak po ogłoszeniu przez Polskę wyborów do Sejmu ustawodawczego na spornych terenach, w dniu 23 stycznia 1919 r. doszło do ataku wojsk czeskich, które zbrojnie opanowały Bogumin i Zaolzie. Z tamtych walk znany jest epizod wymordowania 20 polskich jeńców. Pomnik upamiętniający to wydarzenie znajduje się w Stonawie.
W okresie wojny polsko-bolszewickiej Czesi rozwinęli na Zachodzie akcję propagandową na rzecz formalnego przyłączenia tych ziem do ich państwa. Gdy bolszewicy podchodzili pod Warszawę, premier Władysław Grabski, naciskany przez Anglików i Francuzów, zgodził się na spełnienie żądań Czechów i oddanie Zaolzia. Sprawa została przypieczętowana w układzie zawartym z Ententą w lipcu 1920 r. Zaolzie zostało włączone do Czechosłowacji, choć Polacy stanowili na tym terenie prawie 55 proc. mieszkańców, a Czesi zaledwie 27 proc.
I
Mało tego Czesi dostali zgodę na podkopywanie się pod Polskę w
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_trzydziestoletnia