„Nie wybudujemy tylu elektrowni atomowych, choćby i Obajtek marzył o tysiącu"

Do 2049 roku wyłączymy mnóstwo kopalń z eksploatacji i nie będziemy mieli czym zabezpieczyć energetyki w Polsce. Elektrownie atomowe? Nie chcemy skończyć jak Niemcy, którzy w amoku zrezygnowali z węgla i atomu, a teraz sprowadzają energię z sąsiednich krajów, wyprodukowaną z… węgla i atomu.

- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 66
Komentarze (66)
najlepsze
@Art_of_War: Po pierwsze - skąd info że jest on tańszy? Bo z ukraińskiej elektrowni? Na obecną chwilę importujemy stamtąd zawrotne 132 z ponad 20500 MW zapotrzebowania krajowego. Dla porównania - krajowa fotowoltaika, która jest dla operatora sieci praktycznie darmowym źródłem prądu, generuje na daną chwilę obecnie 2700 MW (dane na 8:11, 25.05.2023). Nawet
Jakiś czas temu były wywiady z gościem, który opisywał dzieje naszej energetyki jądrowej. To właśnie przez takich gości Żarnowiec zaczęto budować dopiero gdy wojsko wzięło Polskę za mordę, bo wcześniej (i później) węgiel
Produkty Skody były tez dużo nowocześniejsze niż nasze - nawet za komuny.
Natomiast z górnictwem i ogólnie
W końcu mamy swobodny przepływ towarów usług i ludzi ku chwale Unii Europejskiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Aster1981: my ze śwagrem nie takie rzeczy przyciągali z Niemiec.
Powiedział górnik tymczasem w elektrowniach węglowych mamy jakieś 35 GW, Korea zaproponował nam 8 GW za około 100mld zł czyli potrzebujemy około 4,5 elektrowni atomowych, w Polsce planowany jest miks 3 atomowych + OZE + gazowa (własne wydobycie + Baltic pipe obecnie mamy 3,2 GW elektrowni gazowych)
No to akurat, że będziemy w doopie to się akurat zgadza.