NTSC vs PAL vs Secam - co należy wiedzieć o trzech konkurujących standardach TV?
Artykuł edukacyjny - bez zbędnych kocopołów
czlowiek_z_lisciem_na_glowie z- #
- #
- #
- #
- 24
- Odpowiedz
Artykuł edukacyjny - bez zbędnych kocopołów
czlowiek_z_lisciem_na_glowie zRóżnica między NTSC, PAL i Secam - opracowanie edukacyjne.
Co to jest NTSC?
NTSC to pierwszy opracowany standard telewizyjny. Krajem stojącym za tym były Stany Zjednoczone Ameryki i Japonia. Opracowali go w roku 1954, który był bardzo wczesny w swoim rodzaju. Standard telewizyjny jest niezgodny z innymi standardami i mają bardzo różne standardy konwersji.
Do transmisji używają około 525 linii na sekundę, a nawet liczba ramek używanych przez nich na sekundę wynosi około 50. Rozdzielczość obrazu, która określa jakość wideo, jest w trzech różnych typach, a mianowicie – 720 x 480; 704 x 480; 352 x 480; 352 x 240.
Jest używany w blisko około 33 różnych krajach, w tym – Kostaryce, Filipinach, Birmie, Barbadosie, Jamajce, Wenezueli, Korei Południowej i wielu innych. Jest to najłatwiejszy standard do miksowania w studiu, a także kosztuje w średnim zakresie.
Co to jest PAL?
PAL jest drugim standardem telewizyjnym, który został opracowany i został opracowany w Europie, Wielkiej Brytanii. Kraj opracował go w roku 1967, a zwiększoną korzyścią z tego było to, że rozdzielczość obrazu używana w standardzie była wysoka, co zwiększa jakość wideo. Rozdzielczość obrazu stosowana w standardzie to – 720 x 576; 704 × 576; 352 x 576; 352 x 288.
Pełny termin użyty dla akronimu to Phase Alternating Line. Standard wykorzystuje około 625 linii na sekundę i mają częstotliwość odświeżania około 25 Hz. Warianty używane do transmisji dla PAL to B, D, G, H, I, N, M i NC.
Różne kraje używające PAL jako standardu telewizyjnego to - Algieria, Australia, Austria, Brazylia, Chiny, Hongkong, Islandia, Indie, Indonezja, Irlandia, Izrael, Pakistan, Paragwaj, Portugalia, Katar, Rumunia, Suazi, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja, Uganda, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Urugwaj, Jemen, Zimbabwe i wiele innych.
Co to jest SECAM?
Secam to trzeci i ostatni standard telewizyjny, jaki kiedykolwiek opracowano. Standard został opracowany przez Francję w roku 1967. Akronim oznacza Squentiel Couleurmmoire. Główne lub kluczowe elementy Secam są prawie takie same jak w standardzie telewizji PAL. Jedyna różnica między PAL i Secam, którą można znaleźć w sposobie przesyłania informacji o kolorze, czyli Secam, robi to sekwencyjnie.
Przepustowość i rozdzielczość używane przez Secam to 720 x 576; 704 × 576; 352 x 576; 352 x 288. Szybkość klatek i liczba klatek na sekundę są porównywalne, tzn. liczba klatek na sekundę wynosi około 25 Hz, a liczba klatek na sekundę wynosi około 50.
Miejsca wykorzystujące Secam jako swoje standardy telewizyjne to – Afganistan, Benin, Burkina Faso, Bułgaria, Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Korea Północna, Polska, Rosja, Rwanda, Arabia Saudyjska, Senegal, Syria, Togo, Tunezja, Wietnam, kraje zachodnie Samoa, Zair i wiele innych.
Komentarze (24)
najlepsze
No i kolor biustu. X-D
@Vasek:
o kurcze ale wpadka, niestety zamknąłem już edytor tabelki i nie zapisałem, zrobiłem tylko screen. Nie mam pojęcia skąd się tam wzięło te słowo, chyba jakiś wirus ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie może w następnym odcinku podobne porównanie systemów nadawania cyfrowej telewizji naziemnej?
Że to archaiczne sprawy z czasów dawno przeminiętych i dziś można spokojnie o nich zapomnieć.
@zgubilem-konto: PAL owszem wygrywał ale niekoniecznie dlatego, że był lepszy w założeniach.
PAL wygrywał poprzez swobodę badań oraz dostępu do technologii a więc również podzespołów.
PAL nie jest lepszy, jest inny. Inny w czasach gdy dekoder koloru przewyższa stopniem skomplikowania o trzy dekady całą resztę odbiornika.
Jest prawda czasu i prawda ekranu cytując Bareję
Połowa sprzętu do wideo PAL60 nie ogarnia i ehhhhh.
Mozna było oczywiście skonfigurować dekoder, aby sam przekonwertował sygnał z pal na secam lub odwrotnie ale jakość sygnału była gorsza.
Nawet w latach 2000 były jeszcze nadawane stacje telewizyjne, francuskie w Secam.