Konsultacje
Putin rozmawiał telefonicznie w czwartek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Włoch Mario Draghim o Afganistanie i innych kwestiach regionalnych. Przeanalizowano sytuację w Afganistanie po dojściu do władzy przez talibów. Obie strony zwróciły uwagę na znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej i rozwiązania pilnych problemów humanitarnych. Wyrazili gotowość wspólnych wysiłków, m.in. w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ i G20, aby pomóc w ustanowieniu pokoju i stabilności w Afganistanie. Poruszono także, sytuację dotyczącą irańskiego programu nuklearnego. Włochy sprawują rotacyjną prezydencję Grupy 20 i rozważają zwołanie specjalnego szczytu, aby zająć się przejęciem Afganistanu przez talibów. Putin i Macron omówili także kwestie m.in. Karabachu i Ukrainy oraz zgodzili się na kontynuowanie kontaktów osobistych jak poinformował Kreml w komunikacie. Nie rozmawiano o sankcjach nałożonych na Rosję.
Wizyta pożegnalna
Angela Merkel przyjechała do Moskwy na ostatnie osobiste rozmowy jako kanclerz Niemiec z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Oczekuje się, że omówią szereg kontrowersyjnych tematów, w tym konflikt na wschodzie Ukrainy, sytuację w Afganistanie i rosnące napięcia między Białorusią a Zachodem. Przewiduje się, że Merkel ma ustąpić z polityki po wrześniowych wyborach powszechnych w Niemczech. Oboje podkreślali potrzebę dialogu pomimo istniejących różnic, nazywanych też nieporozumieniami przez rosyjskiego przywódcę. Putin wezwał społeczność międzynarodową do zapobieżenia „upadkowi” Afganistanu. „Ruch talibów kontroluje prawie całe terytorium kraju” – powiedział. „To są realia i to z tych realiów musimy wyjść, aby zapobiec upadkowi państwa afgańskiego”. Merkel wezwała Rosję do porozumiewania się z talibami uważając, że istnieje chęć współpracy z grupą bojowników ze względów humanitarnych, jeśli pozwolą oni na bezpieczną ewakuację Afgańczyków będących sojusznikami Zachodu. Zmieniając temat Merkel powiedziała, „Zażądałam od rosyjskiego przywódcy uwolnienia Nawalnego”. „I dałam jasno do zrozumienia, że będziemy to robić dalej”, powiedziała, nazywając sytuację wokół Nawalnego „niepokojącą”. Merkel zauważyła również, że wcześniejszy wyrok skazujący został uznany za „nieproporcjonalny” przez europejski trybunał praw człowieka. Putin odpowiedział, „Proszę, aby orzeczenia sądowe Federacji Rosyjskiej były traktowane z szacunkiem”. Redakcja DW konkluduje, że pomimo silnych różnic politycznych, przez lata udało im się utrzymać otwarty dialog biorąc pod uwagę, że obydwoje posługują się płynnie w swoich językach ojczystych. W niedzielę Merkel pojedzie do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Demokraci w Teksasie
Jak pisałem parę dni temu ponad 50 Demokratów uciekło do Waszyngtonu w zeszłym miesiącu, aby zerwać kworum w Izbie Reprezentantów Teksasu, aby uniemożliwić głosowanie ustawy o sposobie głosowania w najbliższych wyborach. Republikanie chcą przywrócić obowiązujący przed pandemią sposób głosowania i wprowadzić możliwość obserwowania wyborów przez niezależnych obserwatorów, których wg. NYT demokraci nazywają partyzanckimi obserwatorami, którzy mają zastraszać wyborców poprzez swoją obecność i wpływania na frekwencję. Trójka demokratów wróciła do Kapitolu w czwartek, otwierając drogę do kworum.
Ograniczenia w produkcji samochodów
Globalny niedobór mikroprocesorów zmusza Toyotę do radykalnego ograniczenia produkcji we wrześniu w swoich fabrykach na całym świecie, zmniejszając produkcję pojazdów z 900 tys. sztuk do 540 tys. pojazdów. Toyota, która znalazła się na dobrej pozycji w porównaniu z rywalami z powodu dużych zapasów półprzewodników i była w stanie utrzymać produkcję „w dużej mierze zgodnie z założeniami aż do maja”, co pomogło jej przeskoczyć GM w drugim kwartale jako najlepszy producent samochodów pod względem sprzedaży w Ameryce Północnej. Tymczasem Volkswagen, drugi co do wielkości producent samochodów na świecie, ostrzegł, że być może będzie musiał jeszcze bardziej obniżyć produkcję, powołując się na „bardzo niestabilną i ograniczoną” podaż chipów. Pandemia Covid zwiększyła popyt na urządzenia wykorzystujące chipy, takie jak telefony, telewizory i konsole do gier. Pomimo niedoborów półprzewodników dyrektor generalny Intela, przewiduje „konsolidację w branży” i zasygnalizował swoje zainteresowanie zawarciem umów z firmami motoryzacyjnymi.
Japoński budżet obronny
Ministerstwo Obrony Japonii planuje propozycję budżetu obronnego o wartości około 5,4 biliona jenów (49 miliardów dolarów) na następny rok podatkowy. W ostatnich latach, prawie każdego roku budżet wojskowy jest rekordowy dla Japonii, ale ten jest godny uwagi z kilku powodów. Po pierwsze, prawdopodobnie (tylko nieznacznie) przekroczy nieformalny limit wydatków wojskowych Tokio na poziomie 1% produktu krajowego brutto dopiero po raz drugi od II wojny światowej. Po drugie, prawdopodobnie będzie zawierał kilka interesujących nowych projektów, w tym wyspowych systemów obrony powietrznej, które mają wzmocnić swoje najbardziej wysunięte na południe wyspy i przygotować się na możliwy kryzys wokół Tajwanu.
Rosnące ceny żywności na świecie
Ceny żywności w lipcu wzrosły o 31% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, cytowanych przez agencję Bloomberg, które szczegółowo opisują skutki dla wielu rodzin na całym świecie w niedawnym raporcie. Dramatyczny wzrost wynika z wielu czynników, w tym logistycznych wąskich gardeł, katastrof klimatycznych, konfliktów i rosnącego popytu ze strony Chin. Chociaż wzrost cen często nie jest odczuwalny w krajach rozwiniętych, mieszkańcy biedniejszych krajów odczuwają ten wzrost bardzo dotkliwie.
Komentarze (12)
najlepsze
a wszystkie pseudopolskie media mówią, że duża inflacja to wina NBP( ͡° ͜ʖ ͡°) tak się manipuluje pelikanami
cóż w tym nadzwyczajnego?
ja również posługuję się płynnie w moim języku ¯\_(ツ)_/¯