@medevacs: do zwiedzania nie potrzeba nic, poza obecnością i znajomością pracownika, który może raz na pół roku zaprosić kogoś na spacer po hali w Hawthorne. też byłem (na trochę dłużej, ale to inna kwestia), w 2017, zaraz przed premierą block 5 widywałem je osobiście podczas produkcji. Możemy zweryfikować pana @kszksz8: w którym miejscu jest wystawka mała z serem gruyere? ( ͡°͜ʖ͡°) (a
Ciekawostka: rakieta ląduje używając tylko 1 silnika z 9, ponieważ przy lądowaniu rakieta jest bardzo lekka. Nie ma już ładunku i 98% paliwa. Ciekawostka 2: ten 1 silnik nawet na minimalnej mocy ma większy ciąg, niż jest potrzebny do utrzymania rakiety w zawisie, więc jest on gaszony w momencie, gdy rakieta przestaje opadać. Gdyby nie został wyłączony, to rakieta zaczęłaby się ponownie wznosić.
Elon miał przewage nad Nasa bo oni chyba zakapućkali się w jakieś bezsensowne technologie a on miał świeże podejście do tematu, rozwalił wszystko z poziomu informatyczno-mechanicznego, kreatywnie rozwiazał sprawę lądowników wielokrotnego użytku. Nasa siorbała kasę z państwowych dotacji i napewno dużo sasinów tam przepalili.
@gintoira: sprytnie też podeszli do testowania technologii co normalnie byłoby najbardziej kosztowne (kolejne rozwalone rakiety). Brali normalne kontrakty na wyniesienie satelit na orbitę i przy okazji robili testy lądowania. Nawet jeśli lądowanie się nie udało to kontrakt i tak był zyskowny.
Cały czas się rozwijają. Pierwsze lądowania miały to do siebie, że w kulminacyjnym momencie przerywało strim obrazu. Pojawiała się rakieta, chwilę zakłóceń i po chwili stała. Teraz lądowanie jest w całości.
Komentarze (110)
najlepsze
ale bydle :D
W temacie wielkości i odzysku. Swego czasu był pomysł na odzysk pierwszego członu 20 tonym śmigłowcem z wirnikiem o średnicy ponad 120 metrów.
Rotary Wing System for Booster Recovery - śmigłowiec do łapania 1 stopnia rakiety Saturn V
nie widziałem tego wcześniej
oj upadek musiał byc kosztowny
Ciekawostka 2: ten 1 silnik nawet na minimalnej mocy ma większy ciąg, niż jest potrzebny do utrzymania rakiety w zawisie, więc jest on gaszony w momencie, gdy rakieta przestaje opadać. Gdyby nie został wyłączony, to rakieta zaczęłaby się ponownie wznosić.
https://www.youtube.com/watch?v=hH75bVG7HBo