znaleziono w sieci:
//////////////////////
Cześć. W paranoi związanej z 5G postanowiłem przedstawić Wam swój punkt widzenia, którego jeszcze nie spotkałem. Tekst mmój.
Trafiłem dziś przypadkiem na ciekawą grafikę przedstawiającą częstotliwości 5G w całym spektrum fal elektromagnetycznych. Jeden z zakresów częstotliwości (ten, który wg zwolenników teorii spiskowej jest "najgorszy, najbardziej zabójczy") praktycznie styka się z pasmem telewizji naziemnej.
W wielu materiałach dotyczących szkodliwości 5G pojawia się pasmo w zakresie częstotliwości 694–790 MHz, w 5G znane jako pasmo n28, rzekomo najbardziej zabójcze. Pragnę zatem przypomnieć, że od stycznia 1997 [1] nasze telewizory wykorzystywały pasmo UHF zakres 5, w którym kanał 50 występuje na częstotliwości 703,25 MHz. czyli tej "najgroźniejszej". Oczywiście dookoła w całym zakresie jest dużo więcej kanałów. Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T, która została wprowadzona w roku 2010, przez prawie 10 lat (do połowy 2019 r.) wykorzystywała dokładnie to samo pasmo 5G - 694–790 MHz. W 2019 r. wykonano tzw. "refarming pasma 700 MHz" aby uwolnić go dla usługi 5G, w związku z czym teraz DVB-T nadaje "nieco niżej" - 470–694 MHz.
Powtórzę: od 1997 r. przez niemal 23 lata telewizja nadawała na częstotliwości 5G. Ale to nie wszystko.
Sygnał radia i telewizji transmitowany jest przez duże nadajniki, np. Kraków Chorągwica [2] czy Warszawa Raszyn [3]. Nadajników radia i telewizji w Polsce jest kilkaset. Każdy nich nadaje na różnych częstotliwościach. W zakresie telewizji i radia cyfrowego transmitują one kilka tzw. MUX-ów, czyli paczek kanałów. Nie każdy nadaje to samo i z taką samą mocą. Chorągwica, zlokalizowana na południowy wschód od Krakowa (okolice Wieliczki) nadaje różne paczki z sumaryczną mocą - uwaga - 655 tysięcy watów. Raszyn - 790 tysięcy watów (tzw. mocy ERP - Effective Radiation Power).
Do roku 2013 w Krakowie moce te były znacznie większe. Jeden tylko nadajnik TVP Info / TVP Kraków miał moc 500 tysięcy watów, a sumarycznie moc nadawania samej tylko telewizji analogowej wynosiła nieomal 1 milion 300 tysięcy watów. Szczegóły w [2].
Dla porównania - komórka 5G o największej mocy - 5G NR FR2 Metro Cell outdoor - ma maksymalną moc 20 watów (ważne: brakuje słowa "tysięcy"). Czyli w okolicach Krakowa telewizja nadaje sygnał z mocą ponad 32 tysiące razy większą niż 5G. I to robi to od 1997 roku (nadajnik istnieje od 1962, ale nie znalazłem potwierdzenia, żeby wcześniej korzystał z pasma UHF 5). W Raszynie sygnał telewizji jest mocniejszy prawie 40 tysięcy razy od 5G. To znaczy, że na Mazowszu musiałoby stanąć 40 tysięcy NAJMOCNIEJSZYCH nadajników 5G, aby osiągnąć taką samą moc jak emitowana przez Raszyn.
Nie jestem wybitnym grafikiem, ale mam nadzieję, że przekaz z wyedytowanej przeze mnie infografiki Ministerstwa Cyfryzacji będzie czytelny.
Podsumowując, gdyby emitowanie sygnału o takiej częstotliwości miało szkodzić (w efekcie końcowym zabijać), cała Polska powinna być bezludna od wielu lat. A jeśli nie cała Polska to na pewno okolice dużych nadajników.
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/...
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/...
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/...
Link do mapy nadajników radia i telewizji: https://emimaps.emitel.pl/
Komentarze (157)
najlepsze
@HomerT: wiesz, jakby nie patrzeć - TVP Info powoduje raka mózgu, więc może coś w tym jest. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@HomerT: Ok, TVP jest bardziej szkodliwe od 5G - nikt nie ma wątpliwości. Co do reszty:
3,4-3,8 GHz – pierwsza częstotliwość 5G udostępniona w Polsce,
Kolejnymi pasmami częstotliwości, które będą w najbliższych latach wykorzystywane przez sieć 5G, są:
700 MHz
26 GHz (24,25–27,5 GHz)
A jak dasz im artykuł, to powiedzą ze opłacony przez koncerny telekomunikacyjne i masonów.
Przecież lokalni dostawcy internetowi świdczący swoje usługi drogą radiową też korzystają z 3,5 GHz. A na każdym bloku w mniejszej miejscowości jest pełno anten takich dostawców.