Znakowanie dzieci czipami w brytyjskich szkołach!
A to wszystko, rzecz jasna dla NASZEGO bezpieczeństwa. Z dumą dołączajmy do Europy , nie ma na co czekać. Nie bądźmy w tyle. Wielki Brat przyjmie nas z radością.
candida z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 6
A to wszystko, rzecz jasna dla NASZEGO bezpieczeństwa. Z dumą dołączajmy do Europy , nie ma na co czekać. Nie bądźmy w tyle. Wielki Brat przyjmie nas z radością.
candida z
Komentarze (6)
najlepsze
Orwell przestrzega nas przed najeźdźcą zewnętrznym: tym który sprowadza opresję niejako z zewnątrz świata jednostki. Natomiast w przekonaniu Huxleya nie jest groźny Wielki Brat, pozbawiający człowieka jego autonomii i historii: pokazuje bowiem, że ludzie mogą pokochać opresyjny system i adorować technologię ograniczającą ich zdolność myślenia.
Orwell obawiał się tych którzy ograniczają dostęp do książek . To zaś czego obawiał się Huxley, to sytuacja w której nie będzie potrzeby wprowadzania ograniczenia czytania książek, bo nikt nie będzie chciał tego robić. Orwell obawiał się tych, którzy pozbawiają nas informacji, Huxley zaś tych którzy dadzą jej nam tak wiele, że staniemy się bierni i zapatrzeni wyłącznie na siebie. Orwell obawiał że prawda będzie zatajona przed nami, natomiast Huxely przestrzegał przed tym, że prawda się rozpłynie w morzu obojętności. Strach w 1984 związany jest z faktem iż możemy stać się uczestnikami kultury niewolników. Przeciwnie sądzi autor „Nowego Wspaniałego Swiata”: wyraża obawę , że staniemy się kulturą trywialną, wypełnioną bylejakością i stereotypami. Działania ludzkie w świecie Orwella kontrolowane są przez władzę, której sposób funkcjonowania polega na zadawaniu bólu – postaci Huxleyowskie znajdują się natomiast pod słodką władza przyjemności.
Orwell