Terapia szokowa Leszka Balcerowicza
Pakiet 10 ustaw przygotowywanych przez grupę ekonomistów pod kierunkiem Leszka Balcerowicza uchwalony został przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 28 grudnia 1989 r.
W.....a z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 225
- Odpowiedz
Pakiet 10 ustaw przygotowywanych przez grupę ekonomistów pod kierunkiem Leszka Balcerowicza uchwalony został przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 28 grudnia 1989 r.
W.....a z
Komentarze (225)
najlepsze
Wielkim przyjacielem wolny rynek, ale jeszcze większym przegrywizm.
Kuc - lecz nie tylko kuc, cebulak ogólnie - kocha nurzać mordę w gównie. Bez samobiczowania kusia mu zwisa miękkim kalafiorem. Martyrologiczna narracja klęski - zdradzili nas, oszukali, wyruchali bez lubrykanta! - to coś, czym musi sobie łechtać ego ofiary. Normalni ludzie pobudzają się radosnymi wieściami i wiktorią. Januszosebokarynograżyny normalne nie są, więc u nich wszystko na
Tak, najlepiej było zostać przy gospodarce centralnie planowanej i nie byłoby bezrobocia :)
Gdyby nie te reformy to bylibyśmy poniżej poziomu rozwoju gospodarczego Ukrainy.
Niestety musiało boleć i moim zdaniem nie powinniśmy się byli wtedy zatrzymywać tylko dalej ciągnąć bardzo niewygodne reformy, np. górnictwo, jednolite stawki podatkowe , a także wziąć się za promowanie przedsiębiorczości wśród obywateli.
Nie wiem dlaczego ostatnio zrobiło się tylu socjalistów na Wykopie, którzy na
Plus oczywiście ich dzieci, które nic nie rozumieją i powtarzają po rodzicach / dziadkach.
Przedsiębiorstwo przynosi straty -> zwalnia pracowników. - wolny rynek.
A biorąc pod uwagę szerszy kontekst:
Państwo prowadza regulacje -> przedsiębiorstwo przynosi straty
Czy ta decyzja była dobra czy zła? Czy tego rodzaju decyzje należy oceniać od razu, w perspektywie roku, dwóch czy może raczej dziesięciu czy dwudziestu? Niech
Nie mozna jednoznacznie ocenic, ze byloby gorzej lub lepiej. Mozna jedynie opierac sie na prawdopodobienstwu.
Jesli spolka jest wykupiona przez prywatna firme to istnieje spore prawdopodobienstwo, ze zostanie doinwestowania i suma
"5. Ujednolicała zasady płacenia podatków we wszystkich sektorach gospodarczych. Wprowadzała jednolity, 40-procentowy podatek we wszystkich sektorach gospodarki oraz podnosiła niektóre stawki podatkowe, uwzględniając inflację.
6. Nakładała na zagraniczne przedsiębiorstwa zobowiązanie do odsprzedania państwu dewiz po ustalonym przez bank centralny kursie, zwalniała przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym z płacenia popiwku, zapowiadała możliwość transferu zysków za granicę."
- Co to znaczy, że podatek uwzględniał inflację. Podatki nie były procentowe?
- nie wszystkie podatki są procentowe. Np. akcyza
- popiwek był szczególnym podatkiem, wprowadzonym jeszcze przez Jaruzelskiego, w konkretnym celu. W dużym skrócie, popiwek był karą dla przedsiębiorstw (w domyśle - państwowych) za nadmierny wzrost funduszu płac i narzędziem walki z hiperinflacją.
W gospodarce rynkowej taki podatek oczywiście nie ma specjalnego sensu. Trochę pogrzebałem - w materiałach Polskiego Radia (http://www.polskieradio.pl/9/310/Artykul/304439,Historia-popiwku - trzeba odsłuchać materiał) wspomina się, że z