Straciłeś pracę - co dalej?
W dobie kryzysu duże firmy zaciskają pasa i wycofują się do krajów, w których mogą zaoszczędzić na kosztach działalności i podatkach. Mniejsze firmy upadają lub – co zdarza się dużo częściej – redukują zatrudnienie. Utrata zatrudnienia może spotkać każdego z nas i to bez wyraźnych sygnałów alarmowych, powodując poczucie pustki, złość i przerażenie.
Przez Twoją głowę przebiegają wtedy setki pytań:
* Jak szybko uda mi się znaleźć kolejną pracę,
* Jak zapłacę za rachunki?
* Co się ze mną stanie?
Najgorsze co teraz możesz zrobić to popaść w depresję, odizolować się, uciec w używki…
Takie działanie nie przyniesie nic dobrego! Skup się na tym, co możesz zrobić, by to przejść. Myśl pozytywnie, aby szybko znaleźć nową pracę.
Przede wszystkim:
* * Nie ukrywaj zwolnienia przed rodziną i przyjaciółmi – ich pomoc może okazać się niezastąpiona zwłaszcza przy szukaniu nowego stanowiska.
* * Utrzymuj i rozwijaj swoje kwalifikacje i umiejętności (również hobby) – pamiętaj, że to czego nie używasz, zanika. Nie dopuść do tego, ponieważ to właśnie to, co umiesz, świadczy o twojej unikalności na rynku pracy.
* * Ustalaj sobie cele – te na dziś i np. na najbliższy miesiąc. Niech to będą cele wykonalne! Zobaczysz jak wykonanie kolejnych małych kroczków pozytywnie nastroi cię do kolejnych.
Myśl pozytywnie - zacznij od:
Przejrzenia listy swoich wydatków - na samym początku, powinieneś zastanowić się nad Twoją sytuacją finansową. Upewnij się, że dokładnie wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz na podstawowe wydatki, a ile środków posiadasz na swoim koncie. Zastanów się, które rachunki są najważniejsze: opłaty mieszkaniowe, podatki, rachunki za telewizję kablową, telefon czy karnet na siłownię? Upewnij się, że stać Cię na najważniejsze wydatki i zrezygnuj z tych mniej potrzebnych, by pozostawić sobie dodatkowe środki.
Odświeżenia swojego CV- uaktualnij swoje CV, dodając nowe doświadczenia i umiejętności, jakie zyskałeś podczas poprzedniego zatrudnienia. Najważniejsze, by dobrze się zaprezentować. Postaraj się, by Twoje CV było przejrzyste i zawierało wszystkie najważniejsze wiadomości o Tobie.
Pokazania swoich umiejętności - przy wciąż wysokim bezrobociu, konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża. Dlatego skup się na swoich osiągnięciach. Pozwolą Ci one wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej - Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to, że Twoje dokumenty aplikacyjne zostały pozytywnie ocenione. Spotkanie rekrutacyjne jest kolejnym etapem selekcji osób starających się o pracę. Pracodawca pragnie podczas rozmowy dodatkowo poznać Twoją kandydaturę. Pamiętaj, że jest to dla Ciebie ogromna szansa na zdobycie pracy, o którą się starasz i za wszelką cenę nie możesz jej zaprzepaścić!
O czym musisz pamiętać, aby dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?
- Przygotuj się do spotkania merytorycznie (zbierz informacje na temat wymagań dotyczących stanowiska, o które się ubiegasz, staraj się zebrać jak najwięcej wiadomości o firmie, w której ewentualnie mógłbyś pracować, przejrzyj dokładnie dokumenty aplikacyjne, gdyż pracodawca może starać się sprawdzić, czy pisałeś prawdę)
- Nie zapomnij zabrać ze sobą uporządkowanych dokumentów, wymaganych świadectw, zaświadczeń, czy referencji
- Bądź punktualny, by nie zmarnować szansy na samym starcie (najlepiej sprawdź wcześniej dojazd do wyznaczonego miejsca spotkania)
- Ubierz się odpowiednio poznając wcześniej kulturę firmy i wymagania samego stanowiska, o które się ubiegasz.
Najważniejsze jednak jest to, by myśleć pozytywnie. Nie załamuj się, kiedy otrzymasz odmowną odpowiedź na swoje CV. Nie poddawaj się, wymarzona praca jest na wyciągnięcie ręki. Musisz nadal próbować, bo tylko to zapewni Ci sukces.
Pamiętaj - brak pracy to nie koniec świata, a być może jest to szansa dla Ciebie na wybór nowej, lepszej drogi kariery.
Komentarze (2)
najlepsze
Żadnej rewolucji tu nie widzę. Temat wałkowany miliony razy i wciąż te same porady.