Wpis z mikrobloga

Mireczki specjalizujące się w #3dsmax - mam na zajęcia wymodelować i oteksturować asset do gry. Wybrałem sobie kuszę automatyczną podobna do tej z Van Helsinga. Nigdy wcześniej nie modelowałem czegoś większego (jedynie młotek z kursu eduweba :D), i cóż, trochę #!$%@?łem. Dlaczego?

Zrobiłem model hi-poly (załączone zdjęcie) - jak na pierwszy model (4 dni go robiłem...) to jestem z niego mega zadowolony, tylko... Oprócz hi-poly musimy naturalnie zrobić również low-poly. Odpowiednio 1500, 500, i 250 (lol) poly. Rzecz w tym, że po nałożeniu TurboSmootha na model... Zrobiłem "Collapse all", i skonwertowałem wszystko na edit poly.

Zapisywałem co prawda wcześniejsze wersje (co większy element szła kopia), ale i tak na końcu pozmieniałem ich parametry (długość, skalę, liczbę vertexów)...

I tutaj nasuwa się pytanie: Jak najprościej (albo najszybciej) zejść do 1500 poly mając cały obiekt jako jeden element edit poly? Czy męczyć się z redukcją siatki (która i tak nie jest mega poprawna, więc redukcja sprawia ból), czy posługując się poprzednimi wersjami starać się je jak najbardziej podopasowywać tak, by były mniej więcej w tym samym miejscu co finalne elementy?

Jestem_Leniwcem - Mireczki specjalizujące się w #3dsmax - mam na zajęcia wymodelować ...

źródło: comment_eZMwUQfLIVlMQGwzrr0sIXjGVjof7hfY.jpg

Pobierz
  • 12
@Jestem_Leniwcem: No niestety ja bym modelował od nowa na podkładzie z high poly. Z przyciąganiem do siatki robota mimo wszystko idzie szybciej, alt + x na model high poly i od początku. Nie znam żadnej sensownej metody na opytmalizację gotowych siatek, jakiego modyfikatora czy plugina bym nie użył, efekt jest mizerny, tym bardziej, że skok z 22k do 1,5 będzie olbrzymi a żeby zejść do 250 poly to już trzeba się
@WGasiorek: Jeżeli chodzi o stopień zaawansowania to mooocno początkujący, wcześniej siedziałem dużo jedynie w AfterEffects/Premiere, więc 3d to dla mnie nowość ;) Na razie w starych kopiach redukuję co się da, merguję gotowce do nowego projektu, i spasowuję z hi-poly, zapowiada się upojna noc z maxem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzięki za rady wszyscy ;)
@Jestem_Leniwcem: Wg mnie najlepiej zaznaczyć niepotrzebne loopy i CTRL+Backspace, i jazda. Usuwasz te loopy, które nie psują sylwetki (silhouette) obietku. Albo wrzucić do Topoguna/3dCoata i stworzyć nową siatkę.
@matt881: No właśnie chciałem tak na początku zrobić, ale mam w niektórych miejscach tak pokiereszowaną siatkę, że loopy nie działają :D Ale tak teraz patrzę, i chyba skorzystam z tej metody na magazynku, tam będzie działać,dzięki ;)

Topoguna/3dCoata nawet nie znam... powinienem?
@Jestem_Leniwcem: Nie musisz, ale warto. Topogun właściwie to tylko jest do retopologii/wypalania, a 3dcoat to trochę kombajn: retopologia, malowanie, rzeźbienie, UV... Warto znać jak największą liczbę programów, tych darmowych i płatnych. Jeżeli nie lubisz retopologi w Maxie, to spróbuj Topoguna, jest bardzo łatwy. Do 3dcoata trzeba trochę przysiąść. Ja po prostu z lenistwa odpalam Topoguna do retopo :)
@matt881: Hmmm... oteksturowany obiekt mam oddać już na środę, więc raczej nie zdążę się zaznajomić z żadnym z tych programów... Ale na pewno je ogarnę w wolnej chwili, jeżeli tylko coś może ułatwić pracę, to głupotą byłoby się tym nie zainteresować ;)
@Jestem_Leniwcem: Mistrzu drogi, piszesz, że zrobiłeś hp, to ze zdjęcia. No nie bardzo. Nałóż na tą siatke TurbooSmotha, pewnie wiesz co się dzieje.

Druga sprawa, jak modelujesz pod gry, to robisz miękkie krawędzie, lepiej normal mapa łapie się wypala.

Kolejna rzecz, zaczynasz robić low poly, hp sobie kopiuj i rób na kopii, problem rozwiązany. Tak to możesz jeszcze odpalić ribbona i lecieć po aktualnej siatce, retopo z maksa. Jak z hp
@ch3steros: Wow, obejrzałem te 3 tutoriale, narzędzie wygląda magicznie! Chyba niekóre elementy zrobię właśnie w taki sposób - wczoraj zacząłem robić low-poly od zera, na bazie hi-poly... Nie jest to zbyt fajne, szczególnie przy naprawdę szczegółowych elementach.