Wpis z mikrobloga

Zgodnie z harmonogramem, czas na kolejną debatę z serii #debatacalki

Co to jest #debatacalki?

#debatacalki to cykl wykopowych debat na różne tematy. Każdy może wziąć w nich udział i zaprezentować swój punkt widzenia, pod warunkiem, że będzie przestrzegał zasad dyskusji. Jest to tag autorski. Jeżeli chcesz sam przeprowadzić swoją debatę, stwórz wpis pod tagiem #powazne, lub wymyśl własny tag.

Jak to działa?

- Co jakiś czas na tym kanale tworzę wpis, z prośbą o podawanie propozycji tematów do dyskusji.

- Wybieram pięć najciekawszych i podaję je w ogólnodostępnym tagu #debatacalki, w celu głosowania plusami (najbardziej zaplusowany temat będzie dyskutowany jako pierwszy, reszta w kolejności od najbardziej do najmniej zaplusowanego)

- Informuję w tagu i na kanale o terminie każdej debaty. W momencie, gdy dodam wpis z tematem dyskusji, dodaję też link do niego na kanale.

- Wykopowicze dyskutują na dany temat, wyrażają swoją opinię i udowadniają swoją rację argumentami

Jeżeli chcesz uniknąć spamu w tagu, możesz zasubskrybować ten kanał. Zawsze będziesz na bieżąco. Jeśli nie chcesz - nie musisz tego robić. Subskrybując tag również będziesz na bieżąco, lecz jesteś narażony na spam trollów. W takiej sytuacji polecam czarnolistować spamujących. Kanał jest rozwiązaniem tymczasowym, dopóki administracja nie wprowadzi moderowanych tagów autorskich.

Jeżeli subskrybujesz kanał, pamiętaj, żeby włączyć w ustawieniach powiadomienia z kanałów

Zasady dyskusji w tagu #debatacalki:

- Komentujemy dany temat, używając argumentów/przykładów/źródeł naukowych/odniesień

- Zwracanie się do innych komentujących i podważanie ich zdania jest dozwolone, a nawet wskazane

- Cytujemy źródło. Nie są dozwolone komentarze typu "Wszystko wyjaśnione tutaj - LINK. Temat uważam za zamknięty", "Polecam poczytać Rothbarda, często odnosił się do tego tematu", ani "Korwin wielokrotnie mówił o tym na wielu spotkaniach - wystarczy posłuchać".

- Nie śmieszkujemy, nie używamy memów

- Nie wyzywamy innych komentujących

- Cytujemy wypowiedź osoby, do której się zwracamy. Można za pomocą cudzysłowu, choć lepiej użyć wykopowej funkcji cytowania (nowa linijka enterem, znak ">", spacja i wklejamy wypowiedź poprzednika, albo używamy tego przycisku. Oczywiście jeżeli odpowiadasz mi, nie musisz cytować tego wpisu. Chodzi tylko o dyskusje między innymi komentującymi.

Ale jak to? Przecież na pewno zlecą się zaraz jakieś śmieszki i będzie burdel. Co ty Całka, od wczoraj na wykopie?


Aby zapewnić wysoki poziom dyskusji, we wpisach z cyklu #debatacalki zostanie zastosowany nowatorski system moderacji - CałkaGuard®. Polega on na tym, że będę kasował komentarze łamiące zasady, a jeżeli ktoś będzie usilnie spamował, to dostanie się na moją czarną listę.

Każdy może się wypowiedzieć i przedstawić opinię na dany temat. Nie będzie cenzury ze względu na poglądy.


Proszę o komentarze wyłącznie na temat dzisiejszej debaty. Wszelkie uwagi i propozycje można przesyłać mi na PW, albo w komentarzach na kanale.

Dzisiejszy temat dyskusji:

Prywatność – czy jest na nią miejsce w dzisiejszym świecie? Jak daleko powinny móc się posunąć służby specjalne w inwigilowaniu obywateli? Czy powinniśmy poświęcać wolność dla bezpieczeństwa?

Autorami tematu są @Zircon i @bruceivins.

pół-harmonogram następnych debat

Zapraszam do dyskusji i cytujcie osobę, której odpowiadacie. Nie będę usuwał za to komentarzy, ale to poprawia czytelność.
F.....a - Zgodnie z harmonogramem, czas na kolejną debatę z serii #debatacałki



Co ...

źródło: comment_MMj0HQMVmTL6jnzFOjLtcd5Usg5Hqse9.jpg

Pobierz
  • 36
@FilozofujacaCalka: w dobie internetu nie ma prywatności - prywatna pozostaje jedynie sfera informacji intymnych. Dlatego też osobiście nie staram się być anonimem - kto zechce, znajdzie mnie w sieci i nie przeszkadza mi to osobiście, bo wrzucam tam tylko to o czym publika ma prawo wiedzieć, a bardziej prywatne elementy życia, tj. bardziej intymne rzeczy pozostają ze mną i bliskimi.

@biczplis:

Scarlett Johanson i Jennifer Lawrence mogą się z tobą nie zgodzić...


odpowiedź:

bo wrzucam tam tylko to o czym publika ma prawo wiedzieć, a bardziej prywatne elementy życia, tj. bardziej intymne rzeczy pozostają ze mną i bliskimi.


podsumowanie: wiesz czym się różnię od Scarlett i Jennifer? Wiem jak działają internety i wiem co można tam wrzucić - to wyłącznie wina ich niewiedzy, że ich zdjęcia trafiły do fapfolderów.
@FilozofujacaCalka:

Witam.

Moim zdaniem prywatność w dzisiejszych czasach to iluzja. W dzisiejszych czasach zbyt łatwo jest komuś włamać się na różne portale społecznościowe etc. jeśli posiada się odpowiednią wiedzę bądź znajomości. Wystarczy samozaparcie, minimum informacji na czyiś temat i trochę czasu. Uważam, że te całe Facebook'i i inne to syf, chcesz się z kumplem spotkać to do niego idziesz albo dzwonisz. Prywatność w internecie dawno się już skończyła. Teraz każda większa
@biczplis: well, jak już mówiłem - ja wcale nie wymagam prywatności w internecie. jedynie prywatności intymnej tam nie wrzucam, więc usuwanie się z internetów mnie nie interesuje.
@PsichiX: Zostałeś dobrze wychowany przez korporacje i rządy. Prywatność tak naprawdę nigdy nie istniała, zawsze na wsi był ktoś kto wiedział o miejscowych wszystko co się dało, albo przez plotki (wścibskie sąsiadki) albo przez spowiedź u miejscowego księdza, który to potem po pijaku rozpowiadał ludziom w remizach. Prywatność jest nowym pojęciem, które zostało prawnie uznane jako wolność tylko w jednym kraju (Islandia), ustawienie kamery CCTV skierowanej na ulicę, bez zgody sąsiadów
Poświęcanie wolności dla bezpieczeństwa to głupota, próba manipulacji tłumem, boisz się czegoś? Co przeskrobałeś? Nic? Udowodnij. Podaj hasło do facebooka, podaj dane dostępu do emaila, pokaż historię z wyszukiwarek, zainstaluj ten program na tablecie. Jeśli tego nie zrobisz, sam przyznajesz się do tego, że jesteś czemuś winien, jesteś winien jakiemuś przestępstwu? Może zbrodni? A więc jesteś niebezpieczny dla społeczeństwa?

Myślisz o innych, ale nie o sobie samym? To znaczy, że zostałeś dobrze
Należy zakazać albo obwarować surowymi restrykcjami handel danymi (tzw. Big Data). Kamery i inne formy śledzenia powinny być dozwolone na czyjejś prywatnej własności i tylko w jej obrębie (nie tak jak teraz, że kamera często "widzi" fragment publicznego chodnika), a tam, gdzie domyślnie przestrzeń jest otwarta (np. sklep), musi być wyraźna informacja o tym, że prowadzona jest tego rodzaju obserwacja


@bruceivins: Niemalże tak działa prawo do instalacji CCTV na Islandii, jeśli
@bruceivins: Wątpię żeby ktoś brał przykład (poza Niemcami i Austrią) przykład z Islandii, jak na obecną chwilę można się bronić samemu https://zycie-wsrod-kamer.panoptykon.org/

@PsichiX: @FilozofujacaCalka: Jeszcze jedna często pomijana zmienna w inwigilacji, retencja danych. Idea retencji danych jest wzięta jeszcze z czasów zimnej wojny, pomysł made in US. Obecnie retencja danych została wymuszona na krajach UE pod pretekstem "bezpieczeństwa mniejszości" (skądś to znam?), jak się włamiesz komuś na stronę, to