Wpis z mikrobloga

W końcu dorwałem w swoje łapska PTGui, więc są też pierwsze panoramy! Robione w sobotę podczas zakończenia sezonu na skateparku. Kolejne 2 panoramy (cylindryczne) w komentarzach.

Sprzęt: 5D3 + Samyang 8mm + Nodal Ninja 3 + Rotator RD-16

Zapraszam na moją stronę na facebooku oraz do obserwacji tagu #soczifoci

#fotografia #panorama #planety #belchatow
Soczi - W końcu dorwałem w swoje łapska PTGui, więc są też pierwsze panoramy! Robione...

źródło: comment_dbiJiw7DN6tIFBSjMqmvqKC9nPF9unuB.jpg

Pobierz
  • 19
@powodzenia: teoretycznie da radę zrobić, ale będzie to wyglądać fajansiarsko. Na yt wszystkie tutoriale, które dotyczą tworzenia małych planet pokazują jak ją zrobić ze zwykłej panoramy przy użyciu PS - przynajmniej zawsze na takie trafiałem. Sam też tak kiedyś robiłem. Później odkryłem, że w PTGui w oknie edycji panoramy jest opcja renderu planety. I wygląda to zdecydowanie inaczej niż z PS. Planety z PS są spłaszczone. Niestety, aby wyglądało to dobrze
@powodzenia: jeśli chcesz to robić dobrze, potrzeba też dobrego sprzętu. Przede wszystkim głowica panoramiczna oraz obiektyw szerokokątny (10-14 mm) lub rybie oko. Jeśli chcesz to robić po prostu dla zabawy to może być zwykła głowica, która jest w statywie. Niestety będą problemy w późniejszym łączeniu zdjęć.

Ja korzystam z takiego zestawu, ale zaczynałem od prostej głowicy, później tania głowica z allegro + rybie oko.
Soczi - @powodzenia: jeśli chcesz to robić dobrze, potrzeba też dobrego sprzętu. Prze...

źródło: comment_IOLGPLejFfFwZoGzKJkFDGRs9yIYKm89.jpg

Pobierz
@powodzenia: Ciąg dalszy. Dlaczego tak, a nie inaczej?

Głowica pano. Niezbędna jeśli chcesz robić każdego rodzaju panoramy. Powód jest prosty - dzięki takiej głowicy możesz ustawić aparat tak, aby podczas obracania głowicą oś obrotu znajdowała się w punkcie nodalnym optyki. Czyli, krótko mówiąc tak aby przedmioty połoźone bliżej aparatu nie "przemieszczały się" względem tych bardziej oddalonych.

Obiektyw. Im szerszy kąt widzenia, tym mniej zdjęć potrzebnych na panoramę. Przydatne głównie podczas robienia
@powodzenia: nie mówię, że robienie standardowym sprzętem panoram jest niemożliwe, ale jest bardziej pracochłonne i osiągamy gorszy efekt. Jest multum błędów w łączeniach pomiędzy zdjęciami - nawet u mnie zdarzają się błędy przy dość dobrze skalibrowanej głowicy. Trzeba cały czas dbać o to o jaki kąt obracamy aparat, jak głowica ma podziałkę to pół biedy, jak jej nie ma to trzeba mieć cały czas włączony live view i kontrolować żeby zdjęcia
@Soczi: Sherpa 600r, ciekaw jestem Twoich opinii o mechanizmie składania nóg. Stabilny i świetny stosunek ceny do jakości ale rozkładanie potrafi być czasem irytujące czy to tylko ja tak mam? No i strzeż boże te blaszki od piasku i błota.
@stormwind: za tę cenę to dobry statyw. Te przełączniki u góry statywu to czasami mogą wkurzyć. Prawie zawsze któraś noga rozłoży się inaczej niż pozostałe. Początkowo miałem też problem z odkręcającymi się śrubami co powodowało, że nogi za lekko się składały. Głowica też szału nie robi - brak kątomierza i poziomicy - planuję ja sprzedać i kupić jakąś kulową. Stabilność i możliwość dostosowania do podłoża - 8/10. Chociaż mam czasami wrażenie,
@Soczi: Ja głowice też wymieniłem, ale głownie dlatego że połamał mi się w transporcie zatrzask. Na szczęście miałem kupioną kiedyś prostą stalową, kulową i teraz nie wyobrażam sobie używać z powrotem głowic 3d. Co do nóg, ampul musi być zawsze na wszelki wypadek, szczególnie po tym, że swój statyw już rozkręcałem, żeby wyczyścić delikatny mechanizm blokady nóg z piasku. A do samego przypadkowego rozkładania to momentami jest to nawet niebezpieczne, kiedy