Wpis z mikrobloga

84C MoPic

Nakręcony 25 lat temu niezależny, niemal "undergroundowy" film o wojnie w Wietnamie. W związku ze skromnym budżetem zastosowano bardzo ciekawy motyw - zamiast typowej fabuły mogliśmy oglądać film niczym dokument, w którym ekipa a właściwie sam kamerzysta i porucznik towarzyszą oddziałowi. Stylizacja ta w późniejszym czasie przyczyniła się do sukcesu między innymi "Blair Witch Project".

Skoro prosty pomysł, to i prosta główna fabuła - wspomniany kamerzysta, nazywany w filmie "Mopic" i porucznik dołączają do zwiadowczego oddziału amerykańskich żołnierzy. To twardzi, zaprawieni w boju żołnierze, którzy początkowo są niechętni całkowicie zielonym gościom. Kamera towarzyszy oddziałowi niemal cały czas ukazując zgoła odmienną od blockbusterowych wizję konfliktu wietnamskiego. Pełno dżungli, krzaków, pułapek zastawianych przez Wietnamczyków. Swoiste moralne rozprężenie zdaje się być dla żołnierzy jedynym ratunkiem przed szaleństwem. Kontakt z przeciwnikiem jest sporadyczny, ale solidny.

Naturalizm aż bije po oczach, brak akcji w stylu Rambo, jakiegoś zbędnego patosu. Są zwykli ludzie, zwykle problemy, strach i śmiech. W buszu wszyscy są równi, w życiu jak i śmierci.

Trzymał mnie w napięciu i od strony technicznej był zrobiony całkiem spoko, zwłaszcza że żołnierze posługiwali się typowym żargonem, jaki używali amerykanie walczący w Wietnamie. Gorąco polecam zainteresowanym tematyką!

http://www.filmweb.pl/film/Zwiad%3A+84+Charlie+MoPic-1989-32572

#film #wojnawietnamska
Pobierz kompocki - 84C MoPic



Nakręcony 25 lat temu niezależny, niemal "undergroundowy" fil...
źródło: comment_LE8Ow8IP7THeXDdNao1olKlf1dOqiRL9.jpg
  • 11
@Nerax123: Ja już myślałem, że nie znajdę, ale wypożyczyłem z wiadomego źródła. Pamiętam, że też widziałem go w TV kiedyś tam, ale wtedy nie pomyślałem że warto go obejrzeć i też jakoś po nocy leciał.

A obejrzałem go pod wpływem książki J. Webba - "Pola w ogniu", którą również polecam. Kawał solidnej lektury o tej wojnie.