Wpis z mikrobloga

Witam, przyszedłem po radę. Studiuję geografię, jestem na 3 roku, wybrałem tak, że mam już właściwie sam GIS i kartografię (licencjat piszę z kartografii albo z GIS-u). Chciałbym się dowiedzieć, jakie programy polecacie poznać, czego warto by się pouczyć. Studia nie zajmują mi tak wiele czasu, przynajmniej na razie, więc poznałbym sobie coś. Znam trochę Corela, ArcGIS, QuantumGIS, ENVI. Warto jeszcze jakiś inny, może jakiś język programowania się przyda (w tym semestrze mam mieć Pythona, ale tylko 15 h). AUTOCAD? Któy z wymienionych przeze mnie programów najbardziej warto zgłębić? Jakieś bazy danych? Miałem do wyboru taki przedmiot w tym semestrze, zapisałem się, ale nie uruchomili.

#gis #kartografia #geodezja #geografia
  • 10
@Simo_Hayha: Jeżeli chcesz iść w geodezję, to Autocad lub Microstation będzie Ci w zasadzie niezbędny, żeby w ogóle startować do jakiegoś pracodawcy. Jeżeli GIS, to ArcGIS lub QGIS. Wiele naszych rodzimych firm gisowych (z tych mi znanych) działa raczej na qgis, niż arcgis. Ale może w innej części kraju jest inaczej? Nie wiem, gis to nie geodezja.
@Simo_Hayha @skoczybruzda: ArcGis jest po prostu drogi, a jego interfejs skomplikowany i nieintuicyjny. Dlatego nie ma co się dziwić, że niewiele firm na nim pracuje. Na uczelniach mamy silne lobby Esri, które dostarcza darmowe kopie studentom itd. A wszystko po to by nie korzystali z innych programów by w przyszłości kupowali pracowali tylko na ArcGisie ;)

Niestety nie jest tak jakby chcieli ;) Bo bariera nie jest program tylko cena ;)