Wpis z mikrobloga

Parę chwil temu zakończyły się wybory parlamentarne w Szwecji. Zwyciężyli Socjaldemokraci wg. sondażowych wyników. Dotychczas rządzący blok prawicowy poniósł porażkę (w tym ostro w dół zeszło poparcie dla Partii Umiarkowanej - chyba tak to należy tłumaczyć - to taka ichniejsza PO), a rekordowe poparcie zdobywają Szwedzcy Demokraci - przekraczając 10%, na granicy progu balansuje Inicjatywa Feministyczna, która chyba nie powtórzy wyniku z wyborów do PE. Co ciekawe powoduje to, że żaden z bloków nie ma większości parlamentarnej.

By wyjaśnić: W Szwecji jest wiele partii i głosuje się na owe partie, ale większość tych partii jest w "blokach": prawicowym i lewicowym. Szwedzcy Demokraci są wyjątkiem, bo nie są w żadnym z bloków.

Na razie wyniki są sondażowe. Pewnie z czasem zaczną dochodzić wyniki z poszczególnych komisji.

#polityka #szwecja #wybory
Mrboo - Parę chwil temu zakończyły się wybory parlamentarne w Szwecji. Zwyciężyli Soc...

źródło: comment_KFCBrHNBo3itwmKRPFZYJaAoUhRSi9U8.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Mrboo: Szwedzi niestety maja nasrane w glowach i wbita wizje panstwa opiekunczego. Jak #!$%@? nie ma sie pogorszyc stan sluzby zdrowia jak w przychodni ide do jakiegos araba co duka po szwedzku. Jak #!$%@? nie ma sie pogorszyc szkola jak czarni nie maja podstawowej wiedzy. Juz nie mowie ze teraz bede placil 50% podatku >.>

A co do Moderaterna, nie obrazaj ich porownywaniem do PO bo oni sa tym czym PO
  • Odpowiedz
@rentonB: Współczuje. A właśnie, jak może wyglądać sytuacja? Bo żaden z bloków nie ma większości. Będą się układać pomiędzy blokami by zostawić SD w "kordonie sanitarnym"?

No i długo jesteś już w Szwecji? ;>
  • Odpowiedz
@Mrboo: Ja jako, że nie mam obywatelstwa a tylko adres zameldowania i pobyt głosowałem tylko do miasta i województwa. Moi rodzice, którzy posiadają obywatelstwo szwedzkie też głosowali na liberałów. Więc tak z automatu napisałem "głosowałem" :D
  • Odpowiedz
@ZnamUklady: Pojmuje ;-)

Ale raczej powtórzonych wyborów nie będzie? Bo czytałem gdzieś, że niby jest ryzyko. Ale jakoś nie wierzę. Pewnie blok lewicowy sobie jakąś partie "dokoptuje" do swojego bloku i stworzą rząd.
  • Odpowiedz
@Mrboo: Pewnie cały czas trzymają kciuki za partie feministyczną :D Ale jak ostatnio czytałem to czerwoni mają 44,5% a prawica ma 39 z groszami. Powinni i tak rządzić, bo raczej partia demokratyczna będzie w opozycji do każdego bloku.
  • Odpowiedz
@ZnamUklady: W sensie Szwedzcy Demokraci? Czy partia demokratyczna to jakaś inna? ;-)

Niby za pół godziny mają być pierwsze szacunki z lokali wyborczych. Wtedy sytuacja będzie jaśniejsza. W ogóle widziałem w wiadomościach, że ludzie wchodząc do lokalu na owe wybory biorą jakieś kartki z nazwami partii - dziwne mi się to wydaje i jeszcze są urny z trzema otworami ;-) Głosuje się na kandydatów na liście, czy jedynie na partie?
  • Odpowiedz
@Mrboo: Skrajna prawica Szwedzcy demokraci.

Jeśli chodzi o głosowanie jest całkiem inaczej niż w Polsce. Dla mnie bardziej dziwnie. Ogólnie każda partia ma swoją kartkę z nazwiskami kandydatów i głosuję się na ludzi. I tutaj najbardziej #!$%@? akcja dla mnie, że już przed lokalem wyborczym araby wciskają Ci karteczki z socjaldemokracją. Jak wchodzisz do lokalu wyborczego karteczki są na stole w korytarzu i jeśli chcesz zagłosować na daną partie musisz wyciągnąć
  • Odpowiedz
@ZnamUklady: Szczerze dla mnie dziwne. Te kartki przy lokalach to zakładam, że nie ma u was ciszy wyborczej?

Ale no właśnie dla mnie to jest dziwne, że każdy może zobaczyć jaką kartkę bierzesz. Wyobrażam sobie wzrok ludzi, jak ja bym brał kartkę ze "swoją ulubioną" partią...dziwnie bym się czuł ;-)

A jeszcze dziwniejsze jest to dawanie koperty komisji - skąd pewność, że ci nie podmienią kartki, którą tam włożyłeś?
  • Odpowiedz
@Mrboo: Nie ma ciszy wyborczej dlatego te ćwoki stoją przed lokalami i dają kartki leniwym lewakom, którym nawet nie chcę się szukać partii na stole :D Jak oddajesz kopertę zaklejasz ją :D i komisja wrzuca je do jakiegoś pudła, ale to nie wygląda jak urna wyborcza taka jak w Polsce.
  • Odpowiedz
@Mrboo: No dokładnie tak tylko, że jak dostajesz tą karteczkę to musisz sam zaznaczyć osobę, ale większość roboty odwala za ciebie jakiś lewak przed lokalem.

Ale Moderaci dostali chyba najbardziej w #!$%@?ę. Szkoda ich najbardziej. No i oczywiście, że lewica wygrywa.
  • Odpowiedz
@ZnamUklady: Co oni zrobili, że tak ostro się ludzie od nich odwrócili? ;-)

No i tak jak spojrzeć na wynik lewicy to wygrali wybory, ale nie zwiększyli jakoś mocno poparcia, jak SD. O i kwestia: SD to skrajna prawica czy skrajna prawica wg. mediów? Bo sami się nie określają z tego co wiem jako lewica-prawica.
  • Odpowiedz
@Mrboo: Można zwalać na kryzys, ale PO w kryzysie wygrało drugi raz z rzędu ;) Bardziej wydaję mi się prawdopodobne, że dużo brudów przyjezdzych dostali niedawno paszport i głosowali "na swoich". A poza tym dużo starszych osób też głosowali na social no i związki zawodowe ostatnio strasznie dymiły.

Prawica i lewica w Szwecji to nie to samo co w Polsce. To całkiem dwie odmienne sprawy. SD jest nacjonalistyczne i przeciw emigrantom,
  • Odpowiedz
@ZnamUklady: Ogólnie polityką. Choć głównie takimi rzeczami jak systemy wyborcze oraz systemy partyjne. Ale głównie staram się właśnie obserwować wybory w Europie. No wszelkie wybory obserwuje o!
  • Odpowiedz