Wpis z mikrobloga

Dzieci oglądają przedstawienie ""Święty Jerzy i smok"" w teatrze lalek w Paryżu - 1963 rok.

To nie lada sztuka uchwycić pełnię emocji, jaka widoczna jest na tej fotografii. Niezwykle sugestywne miny i gesty dzieci odzwierciedlają strach, przerażenie i ogromne zdziwienie. Przed ich oczyma rozgrywa się coś nie tylko zaskakującego, ale też naprawdę wstrząsającego. Co takiego mogło wzbudzić tak duże zainteresowanie dzieci, na co one patrzą? Odpowiedź na te pytania może być dość nieoczekiwana...

Niezwykle czarująca fotografia została wykonana w Paryżu 51 lat temu, dokładnie w 1963 roku. Park Montsouris, gdzie zrobiono zdjęcie, rozciąga się na terenie 15 hektarów i jest jednym z największych terenów zielonych w południowej części miasta. Jest też jednym z najczęściej odwiedzanych przez Paryżan miejsc wypoczynku, którzy do dzisiaj chętnie przychodzą tutaj z dziećmi. W tym bardzo lubianym parku także w latach 60. mogła znaleźć się rozrywka dla najmłodszych, jak choćby teatrzyk kukiełkowy na świeżym powietrzu. Ogromne zdziwienie dzieci, ich postawa wyrażająca cały wachlarz emocji, dotyczy więc niepozornego teatrzyku. Czy jednak tak niepozornego? Przed oczyma dzieci rozgrywa się nie byle jaka scena. Chodzi o przedstawienie "Święty Jerzy i smok". Moment uchwycony na fotografii dotyczy konkretnego momentu opowieści. W chwili, kiedy zostaje zrobione zdjęcie, dochodzi do bardzo ważnej sceny - zabicia smoka.

Genialną i niepowtarzalną chwilę uchwycił na zdjęciu Alfred Eisenstaedt, światowej sławy fotograf. Co takiego powiedział o momencie wykonania zdjęcia?. Jak podaje amerykański magazyn "Life" Eisenstaedt wspomina to tak: "Dużo czasu zajęło mi wybranie odpowiedniego kąta do zrobienia zdjęcia. Ale najlepsza fotografia, to ta, która powstała w kulminacyjnym momencie. Zawiera w sobie emocje dzieci, które krzyczą: "Smok jest zabity!". Tego rodzaju chwile trwają często bardzo krótko. Mój mózg nic nie rejestruje, reagują tylko moje oczy i palec. Naciskam spust migawki".

Jak się okazuje, ten fotograf ma związki z Polską. Urodził się bowiem na terenie Cesarstwa Niemieckiego, a konkretnie w Dirschau, czyli Tczewie, w 1898 roku. źródło

#historiajednejfotografii #fotohistoria #fotografia
Pobierz siwymaka - Dzieci oglądają przedstawienie ""Święty Jerzy i smok"" w teatrze lalek w P...
źródło: comment_rMAgY1QcUXQF1RWspcF9m5DhWZsV2yZt.jpg