Wpis z mikrobloga

@Roballo: Variable 2014 to coroczna ekspedycja obserwacyjna (w tym roku już 22.) na Słowacji w obserwatorium na Przełęczy Kolonickiej. Przez lata jeździłem tam jako student, a teraz już po raz kolejny jako nauczyciel.

Obserwacje, z zasady, trwają w nocy. Większość teleskopów wyposażona jest w kamery CCD, które wykonują zdjęcia wybranej części nieba. Podczas jednej nocy zbiera się kilkaset zdjęć jednego pola gwiazd żeby zbadać, jak zmienia się ich jasność w czasie.
@Al_Ganonim: Z ciekawości czego uczysz? Prawdopodobnie fizyki :P

Co do twojego opisu - > w końcu wiem w jaki sposób "ogólnie" bada się gwiazdy. Chociaż jak mniemam sama jasność nie wystarczy do tego by to wszystko określić czy już tak?
@Roballo: Nie jestem nauczycielem na co dzień, a jedynie na takich zjazdach. Poza tym współprowadzę grupy ćwiczeniowe na studiach astronomii na UJ. No i mam swoją małą sekcję obserwatorów w Krakowie. To tyle z mojej dydaktyki.

Co do badania gwiazd: ich więcej informacji wyciągniesz, tym więcej będziesz mógł zadać kolejnych pytań. Badanie zmian blasku to pierwsza i najbardziej podstawowa metoda dochodzenia, czym te punkciki na niebie są. Obserwacja okresowych zmian blasku