Wpis z mikrobloga

#polityka

Czy ktoś ma jakieś argumenty za tym, dlaczego warto by ministerstwo edukacji istniało? Oto kilka takich, które według mnie są fałszywe:

1. Jestem zindoktrynowany przez publiczną edukację, więc edukacja musi być publiczna! Innej sobie nie wyobrażam!

2. Szkoła musi być publiczna, bo inaczej ateiści mogli by sobie urządzić szkołę bez krzyży!

3. Polska wyciągnęła wnioski z PRL i nie powtórzy błędów, które wynikały z centralnego sterowania!

4. Szkoły muszą być państwowe, by w żadnej nie wprowadzili obowiązku mundurków!

5. Wszyscy powinni posiadać tą samą wiedzę!
  • 6
@kunajk: Szkoła w obecnej formie jest bardzo zła. Czytałem gdzieś, że z obserwacji specjalistów wynika, że zabijamy w dzieciach kreatywność i chęć poznawania świata. Do 4 klasy sukcesywnie dziecko jest tłamszone przez system, a potem od 4 klasy zaczynają się problemy, bo dzieci nie chcą się uczyć.. Nie wiem czy tak do końca publiczny system jest zły jakby dobrze działał, a że źle działa to każdy krzyczy o prywatnym.

Wszyscy powinni
Nie wiem czy tak do końca publiczny system jest zły jakby dobrze działał


@kamilsien: Jakieś 100 lat temu odbył się głośny spór miedzy Oskarem Lange, a Ludwikiem von Missesem.

Doświadczenie wyniesione z PRL, pokazało, że ten drugi miał racje. Głosił on, że centralny planista, nigdy nie będzie posiadał takiej wiedzy, i tylu pomysłów co miliony indywidualnych jednostek, które same decydują, do kogo idą ich pieniądze, albo jak rozwiązują dane problemy. Ministerstwo
@kunajk: Argumenty za całkowicie prywatną szkoła to znam dobrze, bo na forum libertariańskim trochę o tym dyskutowałem.

Nie będę tutaj się wdawać ponownie w dyskusję, bo to za długo trwa. Zaznaczę tylko, że uważam, że obecny system szkolnictwa jest zły, należy go zmienić. Opowiadam się za pewnym minimum który każdy będzie znać, podstawę umiejętności jak pisanie, czytanie, liczenie + elementarna wiedza z kilki dziedzin. Z tych dziedzin nie uczenie pierdół, które