Wpis z mikrobloga

#gry #psx #konsole

Mirky, od jakiegoś czasu robię to, co zawsze chciałem zrobić za dzieciaka, ale nie było mnie stać: kupuję wszystkie gry na #psx, które chciałem mieć. Robi mi się fajna retro-kolekcja, a co najlepsze - te gry zaskakująco dobrze się starzeją. Pomyślałem, że powspominam je tutaj, a może raczej napiszę o tych klasykach z dzisiejszej perspektywy. Na te potrzeby anektuję tag #klasykagier .:)

W kolejnych wpisach będzie o grach, ale najpierw ogólnie trochę o sprzęcie i tamtej (piątej) generacji. Otóż moim zdaniem była najlepsza ze wszystkich.

Po pierwsze - dawała nowe możliwości, tzn. oferowała cd-rom, dźwięk jakości CD i grafikę 3D. To był przełom i zmuszał twórców do kreatywności.

Po drugie - jako że była to nowość, nie było utartych gatunków. Teraz konsole i duże tytuły na nie to FPP, TPP, jakieś wyścigi i FIFA. Wtedy były genialne platformówki 2D i 3D, gry tak nietypowe jak Parappa czy Vib Ribbon, masa eksperymentów łączących gatunki - no po prostu było świeżo i nie można było narzekać na brak ciekawych pomysłów.

Po trzecie - grafika była stosunkowo cienka, alezostawiała miejsce na wyobraźnię. Dziś jest tak szczegółowa, że wszelkie jej wady są bardziej oczywiste, no i światy wydają się ograniczone. Wolę tę starą pomysłową prostotę - można było wciągnąć się w pikselowaty świat właśnie dlatego, że nie widzieliśmy każdego źdźbła trawy, tylko ogólny obraz. Teraz trawa jest widoczna - i jeśli nie wygląda idealnie, iluzja pryska.

PSX to moim zdaniem najlepsza konsola wszech czasów (a trochę ich miałem - i mam nadal). Świetny sprzęt o wielkich możliwościach, na który stworzono masę doskonałych gier. O których wkrótce napiszę.:)

TL;DR


Na koniec dwie sprawy:

1. gdyby ktoś miał do sprzedania gry na PSX, mogę odkupić (po rozsądnej cenie i w dobrym stanie)>

2. Gdyby ktoś się zastanawiał - tak, teoretycznie działają na #ps3, ale nie wszystkie i nie zawsze poprawnie. Jeśli nie chcecie wkurzać się, bo w ostatnim levelu wyskoczył jakiś błąd związany z emulacją i nie można przejść dalej, wyłóżcie stówkę na pierwszego pleja.
Pobierz Z.....t - #gry #psx #konsole 



Mirky, od jakiegoś czasu robię to, co zawsze chciałe...
źródło: comment_xLGWa6V4avpMLJordgGLURRmZBmANNiL.jpg
  • 16
@ZielonyBeret: Kurde! Moje dzieciństwo, najlepsza konsola! :) Wcześniej miałem SNES, ale to przy PSX najlepiej się bawiłem.

Może by faktycznie kupić sobie? Tyle czasu spędziłem wtedy nad Tekkenem 3, Command & Conquer: Red Alert albo Spyro. No i chyba moja ulubiona gra z tego okresu - Medievil :D

Jakiś czas temu w temacie #klasykagier grałem z kumplem na Pegazusie w Tank In 1990 i szczerze mówiąc nie pamiętam kiedy tak dobrze
@paypalowiec: same here. Zdjęcie trochę stare - na samego pleja mam teraz ok. 20-25 gier, do tego ponad setka na inne konsole. Żona się wkurza, bo półki zajmuję.:)

Najlepsze jest to, że to TANIE hobby. Większość gier na PSX można zgarnąć w niezłym stanie za 15-20 zł, tylko białe kruki dochodzą do 80 zł.
@ZielonyBeret: nie ma mowy! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie no serio nie sprzedam Crasha. Mam CTR, Warped i Crash Bash. Zagrywam się w te gry raz na jakiś czas.

@paypalowiec: Wstyd sie przyznać ale nie mam i nie grałem. Kupiłem PSXa jakieś 5 lat temu i już wtedy Final był drogi w hooy. Oczywiście taki w dobrym stanie bo inne też mnie nie interesują. Juz nawet
@ZielonyBeret: moja konsola juz kapput jest ;-( a tyle wspomnień i turniejów podwórkowych robilem

Crash team racing

President Evil 2 i 3

Wargames defcon 1

Medievil (za młodu przekrecalem imię tego nekromanty i takim sposobem mam nick jaki mam)

GTA2

Tomb Raider 4 (last revelation)

Słone in the dark 4

Red alert

Breath od fire

#!$%@? mac #nostalgia mnie mocno chwycila.
@ZielonyBeret: No proszę, kolejny fan PSXa na wykopie :) Mógłbym się podpisać pod wszystkim co napisałeś. Też mnie wzięło na kolekcjonowanie rzeczy związanych z tą konsolą, tyle, że już z 2 lata temu. Jak co to część mojej kolekcji znajdziesz na mojej stronce o której pisałem ostatnio tutaj - http://strefapsx.pl/ Zazdroszczę Wipeouta ze zdjęcia :)