Wpis z mikrobloga

Mirki humanisty, wytłumaczcie mi po jakiego #!$%@? w języku polskim "ż" i "rz", "u" i "ó", "h" i "ch", jeśli nie ma rzadnej rurznicy w wymowie. Przecierz to nie ma rzadnego sensu. Gdyby nie ta głupia ortografia to morzna by ograniczyć ilość lekcji j.polskiego w szkołah do 1-2 godzin tygodniowo i zaoszczędzony czas poświęcić na przedmioty kture są naprawdę potrzebne jak matematyka, fizyka, informatyka, czy hemia i dzięki temu ograniczyć ilość humanistuw nie wnoszącyh nic do społeczeństwa. Czas coś zmienić, w ramah protestu od dzisiaj wszystkie posty będę pisał bez urzywania "ó", "ż" i "ch".

#ortografia #przemyslenia #gramarnazi
  • 9
  • Odpowiedz
@Keffiro: Ale co ma historia do rzeczy? Karzdy język się nieustannie zmienia, dlatego trzeba dostosować sposub zapisu tak rzeby był jak najbardziej praktyczny i łatwy dla wsułczenyh ludzi.
  • Odpowiedz
@Lisiu: polecam jeszcze w ramach oszczędzania zasobów, zrezygnować z ą i ę, które powodują przecież same problemy z kodowaniem. np. som zastąpi są, chemią (hemią?) zamień na hemiom - na pewno wszyscy Cię zrozumiom
  • Odpowiedz
@nyszom: Przynajmniej w tym przypadku jest słyszalna rurznica w wymowie między ę i en, czy ą i om. Ale faktycznie, twoja propozycja na swoje plusy.
  • Odpowiedz
@Lisiu: Ależ ja nie bronię tego stanu rzeczy; ja tylko mówię, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Jeśli chodzi o zmiany językowe, to tutaj nawet Ci powiem, że jestem zwolennikiem leseferyzmu językowego, więc wyrażenia typu „spowrotem” czy „po najmniejszej linii oporu” są według mnie w porządku. Ale z tego też powodu nie widziałaby mi się odgórna rewolucja ortograficzna, nawet taka, która miałaby na celu uczynienie języka praktyczniejszym i łatwiejszym. Może
  • Odpowiedz
@Keffiro: @Lisiu: mysle, ze rezygnacja z polskich znakow i czesci zasad ortograficznych jest calkiem prawdopodobna, ale raczej odbedzie sie w sposob naturalny, a juz mozna zauwazyc, szcegolnie w internecie, jak wyglada wymiana 'starej' pisowni na nowej - i raczej nie jest to zastepowanie ę przez en, ale raczej przez e - co oczywiscie potrafi prowadzic do dwuznacznosci niektorych wypowiedzi. cierpi oczywiscie tez gramatyka ktora czesto jest bardziej skomplikowana
  • Odpowiedz