Wpis z mikrobloga

A więc - ukończyłem kurs programowania obiektowego na uczelni, ocen nie rozdawali za obecność, to czuję, że coś tam z tego kursu wyniosłem (rzecz działa się w C++). Jako, że chciałbym dalej się rozwijać, to wymyśliłem sobie pewien projekt, który chciałbym wykonać.

Planuję stworzyć w pełni działającą stronę z system rejestracji oraz logowania. Bazę danych użytkowników chciałbym połączyć z zewnętrzną aplikacją, która będzie pracować na tej bazie danych.

Pytanie do Was mikroby, jak się za to zabrać, jeżeli chodzi proces tworzenia strony internetowej? Ostatnią stronę utworzyłem w gimnazjum ręczenie, gdzie moja świadomość była niewielka. Widzę, że popularne są obecnie dwa web-frameworki - Django oraz Durpal. Po poczytaniu o obu z nich wywnioskowałem, ze ten pierwszy jest bardziej frameworkiem, z łatwą możliwością utworzenia CMSa, a ten drugi gotowym CMSem. Domyślam, się że w kwestii edukacyjnej Django będzie lepszym wyborem - a zarazem bardziej przyszłościowym, gdyż może oferować więcej możliwości (?). Jakie jest wasze zdanie, za co powinienem się zabrać?

#webdev #programowanie
  • 10
Pythona nigdy nie ruszałem, ukończyłem kiedyś podstawowy kurs PHP więc pewnie wybiorę coś z tej trójki - Zend Framework / Laravel / CakePHP.

Skłaniam się ku CakePHP, skoro rzeczywiście jest taki prosty. Nie chcę, żeby całośc mnie przerosła.
@tadzik100: Server jboss/tomcat do tego spring + hibernate do backendu, lekka baza mysql/sqlite, frontend mozna podpiac extjs/angularjs + jakies requesty ajaxowe. Reszta wyjdzie w praniu. Tak sie teraz stawie duze serwisy. Trzeba sie przegryzac przez wszystkie warstwy nie sam widok.
Taaa warstwy chyba typowy wzorzec mvc uzyty w samym frameworku. Nie baw sie w PHP. Nie dosc ze malo zarabiaja to jeszcze jezyk jest straszny. Lepiej poznac wiecej technologii i miec wiedze z szerszego zakresu bo to sie duzo bardziej w pracy przydaje. Prawdziwy programista to nie PHPowiec :)
@tadzik100: wszystko zależy od tego, jaki chcesz wybrać język ... Ale zacznijmy od podstaw: nie zaczyna się zabawy z językiem od frameworka, więc najpierw wybierz (lub popróbuj w różnych).

Topowe języki webowe:

- php (jedyny z tego #!$%@?łka w którym nie napiszesz apki standalone, ale jest najpopularniejszy). Framework zależnie od projektu, ale w tym przypadku napisałbym to w pure php, bo proste a język jak jezyk. Trzeba poznać.

Popularne frameworki: Zend/Symfony/Laravel
@tadzik100: oczywiście: najpierw język, potem narzędzia ;) No i pamiętaj, że client side js jest wszechobecny, ale serwer side to nadal nisza, ale rozwija się w tempie ekspresowym :) Znaczy to tyle, że kęzyk musisz znać, bo niema jeszcze takiego wsparcia społeczności jak w przypadku php. No ale coś za coś :) Dla mnie rozwiązania są intuicyjne i wygodne ;)