Wpis z mikrobloga

Paleolityczne konstrukcje z dna jeziora Huron (Ameryka Północna). W roku 2009 na głębokości 35 metrów, natrafiono na kamienne konstrukcje wykonane z głazów. Układały się w regularną formę długiej alei. Zbudowana na skale wapiennej; składała się z dwóch równoległych szeregów kamieni prowadzących do ślepego zaułka oraz trzech okrągłych czatowni i dodatkowych konstrukcji z kamienia. Ustalono, że konstrukcja zbudowana została na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami i stanowiła pułapkę służącą do zaganiania wędrujących stad karibu. Następnie paleolityczni myśliwi zabijali zwierzęta zapędzone w ślepą aleję. Taka technika polowania zapewniała ogromną ilość mięsa, niezbędnego do przetrwania paleolitycznej społeczności.

Dodatkowo w pobliżu natrafiono na drewniany pal, który nosił wyraźne ślady obróbki na jednym z końców. Miał on wysokość około 1,5 metra i mógł służyć jako element konstrukcyjny namiotu lub jako pal do wieszania i suszenia mięsa. Wykonano badania C14 i ustalono wiek kłody na 8,9 tysięcy lat.

Fotografia znaleziska: http://wnem.images.worldnow.com/images/16306497_BG1.jpg

Przesmyk pomiędzy jeziorami został zalany po ostatniej epoce lodowcowej, około 7 500 tysiąca lat temu. Prawdopodobnie był to spokojny proces - poziom wody podnosił się stopniowo, o czym świadczą zachowane konstrukcje. Niewiele wiemy o tym momencie w przeszłości Ameryki Północnej; odkrycia te są zatem niezwykle cenne.

Więcej informacji: http://przedkolumbem.blogspot.com/2014/05/paleoindianie-budowali-puapki-do.html

Film o odkryciu: http://youtu.be/nyN5x2kpMBY

#archeologia #artefaktnadzis #ciekawostki #nauka #paleolit
źródło: comment_UszLADuVOnIuiZcxbgRRPi2jZPR6u2qK.jpg