Wpis z mikrobloga

#jelita #gastrologia #ibs
Mireczki moje objawy wskazywały na #sibo, jednak po wykonaniu testu stacjonarnego wynik wyszedł negatywny, więc zastanawiam się nad dalszymi krokami.
Mam obniżoną wartość bifidobacterium, podwyższoną bakterii proteolitycznych, clostridum i candida. Dodatkowo podwyższona zonulina i kalprotektyna.
Gastroenterolog wystawiła receptę na duspatalin retard i meteospasmyl przez 3 miesiące.
Otrzymałem również propozycję od ludzi zajmujących się mikrobiotą jelitową: narum+mumio, mycobiotic, permealine przez 3 miesiące

Czy któraś z propozycji jest sensowna według was?

Od lat stosuję probiotyki Sanprobi, ruszam się całkiem sporo.
Nie miałem robionej kolonoskopii/gastroskopii.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wyimplikowany: Ja głównie ogarniam temat SIBO, bo sam się z tym dziadostwem męczę, więc jeśli ci SIBO nie wyszło to nie chciałbym ci źle doradzić :<

Tematu mikrobiomu, probiotyków itd. to już zupełnie nie ogarniam, ale...

... faktycznie, mi też najbardziej podejrzana wydaje się ta podwyższona kalprotektyna (jeszcze pytanie jak bardzo podwyższona?). Na tej podstawie ja bym jednak w pierwszej kolejności szukał czegoś w jelicie grubym, a raczej odpuścił zupełnie tematy w okolicach IBS-u (przy IBSie to praktycznie żadne badanie nie wychodzi nieprawidłowe, z wyjątkiem może testu na SIBO właśnie). I zgodzę się z @lucasy, że akurat w twoim przypadku to ta kolonoskopia jest chyba warta rozważenia, tym bardziej, że sugerowała
  • Odpowiedz